203 //Tegen het eind kon het zich slechts bedienen van zijn mortieren en het gaf zich over na bijna zijn laatste bom te hebben geworpen." Soissons had, in het geheel, slechts 128 kanonnen, een belache lijke wapening voor zulk een gewichtige sterkte, die den spoorweg van Reims naar Parijs afsloot. Het gaf zich over na vier dagen bombardement. Verdun, dat verdedigd wordt door een ringwal enceinteen een citadel, had slechts 137 kanonnen. Thionville had er ongeveer 200, Schlettstadt 120; Nieuw Breisach 108: Montmedy 65; Me- zières 106, waarvan slechts de helft getrokken. Wat het personeel aanbelangt, belast met den dienst van deze gebrekkige en ontoereikende wapening, het was even zwak door het aantal manschappen als door de technische opleiding. Men zal er zich niet over verwonderen als men in het oog houdt, dat Frankrijk, eigenlijk gezegd, geen vestingartillerie had. Aan elk zijner 15 ar tillerie-regimenten waren 4 voet-batterijen toegevoegd, //bestemd voor den dienst der vaste vuurmonden tot aanval en verdediging van ves tingen en verdediging van de kusten", maar bij het uitbreken van den oorlog werd het personeel van de helft dezer batterijen opgeroepen om de veld-batterijen batteries monteés) aan te vullen en nieuwe in het aanzijn te roepen. Is het te gelooven, dat een staat, die in 1870 nog 74 vestingen en 92 citadellen, forten en versterkte posten onderhield, slechts 60 batterijen had om den dienst te verzekeren van de vaste stukken voor belegvesting en kusteen hoeveelheid, ter nauwernood toereikende voor de verdediging van Parijs alleenen dat het dertig dezer batterijen, in den aanvang van den strijd, desorganiseerde om zijn veld-artillerie voltallig te maken Dezelfde leemte bestond in de organisatie van de genie-troe pen. Overal, behalve te Metz, was er aan deze troepen ten eene- male gebrekte Belfort was slechts een halve kompagnie. Deze omstandigheden, de zwakte der wapening en de ongenoeg zaamheid der bezettingen, verklaren den geringen tegenstand, dien de vestingen hebben geboden in den Pransch-Duitschen oorlog. Men kan dit feit slechts wijten aan de achteloosheid of onge schiktheid van het Bewind en de Wetgeving, die geen enkelen doel- treffenden maatregel hadden genomen om de overigens te talrijke» versterkte punten te verdedigen, die het noorden en het oosten van Frankrijk bedekken.

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 206