gioote rol gespeeld hellen-, het leger van Schwarzenberg zou ge noodzaakt geweest zijn zich tusschen de versterkte steden te wer pen, wat aanleiding zou hebben gegeven tot groote gebeurtenissen. In 1815 zouden zij gelijkerwijs van groot nut geweest zijn. //Het Eugelsch-Pruisische leger zou de Somme niet hebben dur ven overtrekken vóór de aankomst der Oostenrijksch-Russische le gers aan de Marne, zoo niet de gebeurtenissen in de hoofdstad tus- schenbeide waren getredenen men mag verzekerendat die vestin gen, welke trouw bleven, invloed hebben uitgeoefend op de voor waarden der verdragen en het gedrag van de verbonden vorsten in 1814 en 1815." Het was een ongeluk voor Frankrijk, dat Napoleon in 1814 zijn troepen moest vereenigen achter de Marne, in plaats van stelling te nemen tusschen de grensliniën. Zoo hij dit laatste plan had kun nen volgen, waarbij de generaals van Lodewijk XIY zich tijdens den oorlog over de Spaansche troonsopvolging zoo wèl bevonden hadden, zou hij den vijand gedwongen hebben overal een beleg te slaan en den veldslag aan te nemen onder de ongunstigste omstandigheden. De bondgenooten vreesden deze eventualiteit zoo zeer, dat zij, na de gevechten van Moutmirail en Nangis, aan het leger van Silezië, onder Blücher, bevel gaven zich aan de Marne met het hoofdleger te vereenigen om in veiligheid over den Rijn terug te trekken, zoo de voordeelen der Franschen hen onder hun vestingen terug voerden. De generaal Valentini bewijst, dat Blücher, door niet aan dezen last te gehoorzamen, het lot der verbondenen op bedenkelijke wijze in de waagschaal stelde, en dat het leger van Silezië, dat naar de Aisne geleid werd, verloren zou zijn geweest, indien niet Soissons zijn poorten geopend had voor Winzingerode. Het bepalen van de plaats der vestingen. Onze opmerkingen over de landsverdediging leiden tot de volgen de grondregels en voorschriften r Om een staat te verdedigenzal men in de eerste linie verster- hen: a. He hnoopen of snijpunten der wegen en spoorbanendie een groot strategisch gewicht hebben. Deze sterkten zullen slechts de uitgebreidheid en bezettingen heb ben, die strikt noodig zijn om het punt, dat zij innemen, krach- 206

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 209