211 aan te raden is, als deze bergen massa's vormen gelijk de Pyre- neën en de Alpen." Bijgevolg zal men op elk met een bergketen bezoomd krijgstoo- neel een groote strategische spil bouwen, die een middelpuntsstel- ling inneemt, waarop de voornaamste wegen naar de grens uitloopen- Turijn, Piacenza en Yerona verkeeren in deze omstandigheden ten opzichte van Italië's noordwestelijke, noordelijke en noordoostelijke grenzen; Burgos, Saragossa en Barcelona ten opzichte van Spauje's noordergrens. d. De groote reedenwaar de vloten een veilige wijkplaats hun nen vinden om na een groote ramp de geleden schade te herstelleni of om hel oogenblik af te wachtenwaarop zij zee hunnen kiezen' e. De gewichtige dijken en wegendie groote moerassen of een aanzienlijke inundatie doorsnijdenals men strategische redenen heeft om deze dijken en wegen niet te vernielen. Onder de plaatsen, aangewezen sub a en b, bevinden zich de de pot-plaatsen gebouwd met een aanvallend oogmerk en dienende tot secundaire bases. Het is nuttig er eene te scheppen voor elke grens, als men een stad kan kiezendie al de noodige hulpmiddelen en plaatselijke voordeelen voor den aanleg daarvan heeft. In het te genovergestelde geval moet de onafgebroken uitdeeliug aan het aan vallende leger van levensmiddelen, munitie, kleedingstukken, enz. worden voorbereid in een vesting, gelegen binnen stands of zelfs ach ter het oorlogstooneelwat weinig ongemak geeftals verscheidene spoorbanen uit het binnenland naar de grens gericht zijn. Het komt er op aan, dat de depotplaatsen beveiligd worden te gen een bombardement en dat zij weerstandsvermogen genoeg aan bieden om niet door een stormloopen van den vijand te worden vermeesterd. Hit is vooral noodig, als zij nabij de grens liggen, gelijk in 1870 het geval was met Metz en Straatsburg. In de tweede linie zal men vestingen met verschanste leger plaatsen scheppen [ééne voor elke aanvalbare grens), bestemd om als manoeuvreer spillen te dienen. Deze vestingen zullen de gewichtigste punten der voornaamste operatie-lijnen beslaan. De vestingen zonder verschanste legerplaatsen, gelegen in de eer-

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 214