212 ste linie, hebben het bezwaar, reeds aangetoond door Vauban, den vijand slechts het punt te ontzegyen, dat zij innemen. Zij moeten, om deze reden, zich op den weg van den vijand bevinden. Dit is niet het geval met de vestingen van groote uitgebreidheid, die als operatie-spillen voor het actieve leger dienen. Deze kunnen niet straffeloos worden omgetrokken, en om ze te masqueeren heeft men een meerderheid van strijdkrachten noodig die zelden wordt aangetroffen in de worstelingen tusschen groote mogendheden. Hare werking wordt op aanzienlijken afstand uitge oefend, en de aanval van het centraal reduit is onmooglijk, zoo lang zij in handen van den verdediger zijn. Men is dus niet verplicht ze te bouwen op een snijpunt van we gen of aan een belangrijken rivierovergang. Zoo zich op eenigen af stand van een dezer punten een stelling bevindt, sterk door de ge steldheid van den bodem, voordeelig gelegen ten opzichte der te- rugtochtslijn van het verdedigende leger, gemakkelijk te helpen of van voorraad te voorzien groote hulpbronnen in oorlogsbehoeften van allerlei aard bezittendemoet men niet aarzelen ze te kiezenmet ach terstelling van het geografische strategische punt. Zeer gunstig zullen ook de hoogvlakten of tafellanden zijn, waar op verscheidene dalen uitloopen (zoo als bij voorbeeld, het plateau van Langres, dat de valleien van de Seine, van de Marne, van de Aube, van de Saöne en van de Maas beheerscht.) Eindelijk zal men in het hart van het land een vesting met verschanste legerplaats doen verrijzendie tot middelpuntsspil van de verdediging dient en tot laatste wijkplaats voor zijn legers. Deze groote vesting zal het beslissende strategische punt van het land beslaan, met andere woorden, het punt dat de vijand nood wendig moet bemachtigen om zijn doel te bereiken. In verscheideu staten, en met name iu die, welke een langdurig aanzijn en een sterke centralisatie hebben, is de hoofdstad dit be slissend strategisch punt. Als middelpunt van al de levende krach ten des lands en van al de politieke invloedenwijst haar verlies over het algemeen het einde van den oorlog aan. Parijs verkeert in dit geval. De inneming vau deze hoofdstad heeft altijd ten gevolge gehad de verdediging te ontwrichten en ge-

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 215