213 heel het land aan den indringer prijs te geven. Het is aanneemlijk, dat de bezetting van Londen gelijken invloed zou uitoefenen op het lot van Engeland. Weenen heeft dat politiek gewicht niet; Oos tenrijk zag dan ook, in 1805 en 1809, na de overgaaf van zijn hoofdstad, niet van de worsteling af; het droeg bij tot den slag van Austerlitz en leverde den slas; van Wagratn. Berlijn en Madrid bevinden zich in gelijke omstandigheden. In 1760 werd de groote Erederik niet in zijn krijgsverrichtingen tegen gehouden door den intocht der Russen te Berlijn, en in 1809 ging Spanje voort met zich te verdedigenofschoon Jozef bezit had ge nomen van Madrid. Men kan evenzeer aannemen, dat de verovering van Sint-Peters burg den Tsaar niet zou noodzaken tot het sluiten van vredeen dat het verlies van Rome niet gelijk zou staan met het eind van Italië's verzet. Deze feiten en beschouwingen bewijzendat de hoofdstad slechts versterkt moet worden in twee gevallen le. als het te vreezen is, dat hare overgaaf de nationale verdedi ging desorganiseert; 2 als er in het land geen andere stelling is, die meer strategisch gewicht heeft, meer hulpbronnen aanbiedt en een beter punt ten aan zien van de bedreigde grenzen inneemt. Daaruit vloeit voort, dat men gelijk gehad heeft met Parijs te ver sterken en Brussel niet te versterken. Als onafhankelijke staat dagteekent België eerst van 1830. Ge vormd onder den invloed van het gemeentelijk stelsel van bestuur, dat alle centralisatie uitsluit, gunt het aan het landsbewind slechts een beperkten invloed, terwijl de volken, die sinds eeuwen de Re geering als hunne voornaamste drijfkracht beschouwen, met haar le ven, bloeien en sterven. Overigens valt op te merken, dat Brussel in de nationale geschiedenis op verre na niet zulk een gewichtige rol gespeeld heeft als Antwerpenwaarvan de val het einde van den weder stand der Belgische gewesten tegen Pilips II na zich sleepteen dat, gedurende den onafhanklijkheidskrijgde spil van den opstand, het laatste plechtanker der opgestane Nederlanden was. Deze belangrijke handelsstad heeft bovendien, uit het politiek en militair oogpunt, het voordeel in gemeenschap met de zee te staan en te allen tijde een zeer grooten voorraad van levensmiddelen, geestrijke dranken, ge- O O

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 216