18 en voor de officieren van de genie, welke eiken nacht bezig waren, terwijl de infanterie ten minste nog bij gedeelten en alzoo beurts- gewijze werkzaam gesteld werd. En toch avanceerde men maar zeer langzaamdoor het aanhou dend in het water staan en de vele regens, waartegen men zich niet dekken konwerden weldra vele manschappen ziekterwijl ook verscheidene officieren wegens ongesteldheid moesten geëvacueerd worden. Den 17en Augustus was men echter tot op circa dertig passen van Bondjol genaderddoch hoe meer men vooruit kwam, hoe moeielijker de grond werd door het veelvuldige water, en hoe meer men natuur lijk aan het vijandelijk vuur werd blootgesteld. Om zich hiertegen zooveel mogelijk te kunnen dekkendeed de Generaal "er een cavalier aanleggen, welke eenige dagen later in eene geslotene redoute veranderd en met een 6-ponder gewapend werd. Het werk aan de loopgraaf werd intusschen met den meesten ijver en eene voorbeeldige volharding doorgezet; den Ion Augustus was men zelfs zoo ver gevorderddat onze troepen den voet van de borst wering gedekt konden naderendoch nog altijd bleef het water een struikelblok voor het aanleggen van mijnendat maar niet opgeruimd kan worden. Daarom besloot de Generaal dan ook, van dit voor nemen af te zien, maar daarentegen in de nieuwe redoute nog een 12-pon- der in batterij te doen stellen, om nu ook van dit punt de vijandelijke sterkte met kracht te beschieten en eene ruime bres daar te stellen. De bediening van het geschut was echter geen gemakkelijke taak de korte afstand van den vijand stelde deze in de gelegenheid zijue schoten goed gericht en met juistheid te kunnen aanbrengen, en of schoon de embrasuren zooveel doenlijk door blindeeringen gesloten waren, stond de vijand immer gereed om bij elke gunstige gelegenheid zijn steeds op elk punt gericht geweer af te schieten en ons vuren moeielijk te maken. Terwijl dit aan de westzijde van Bondjol voorviel en 's vijauds versterking dus op meer dan eene plaats door ons artillerievuur be schoten werd, bleef hij nog steeds met kalmte en bedaardheid de verdediging volhouden, en zelfs herhaaldelijk pogingen aanwenden om de gebouwen in en nabij onze sterkten in den brand te steken; welke pogingen echter steeds verijdeld werden. Zijn goed gericht vuur deed ons veel afbreuk, vooral in de loopgraafin de nieuw aangelegde redoute werd menig soldaat en

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 21