DB OPSTAND DEB SEPOYS IN BBITSCB-INDII Een iederdie niet een werkeloos of onverschillig toeschouwer is van de gebeurtenissen, welke zich op het wereldtooneel voordoen, zal zich nog levendig den machtigen indruk herinneren, dien de tij ding van het uitbreken van den opstand onder de Sepoys van het Britsch-Indische leger in Europa, maar voornamelijk in de staten die belangrijke koloniën bezaten, met name Engeland en Neder land te weeg bracht. Nauwelijks was men eenigermate bekomen van den schrik, door de botsing tusschen vijf groote mogendheden veroorzaakt, nauwelijks had men zich met de geruststellende gedachte in slaap gewiegd, dat nu eindelijk eens de tijd van een langdurigen vrede zou aanbreken of plot seling wordt de beschaafde wereld uit haren vredesdroom opgeschrikt door de verpletterende tijding, dat het gezag vau een der grootste westersche mogendheden, aan de andere zijde van den Indus, door opstand en verraad in eigen boezem ernstig werd bedreigd, zoo niet een algeheelen ondergang te gemoet ging. En ofschoon na een tal van jammeren ook daar weder de pion- niers der beschaving zegepraalden en thans in veler geheugen het droevige Aziatische drama slechts bij tusschenpoozen in herinnering komt, valt het toch niet te ontkennen, dat eene ernstige beschou wing van dien opstand en zijne oorzaken en gevolgen steeds van Hoog gewicht blijft voor de koloniale staten. Les Anglais et l'Inde (nouvelles études) par E. de Yalbezenancien consul-général a Calcutta, ministre plénipotentiaire. 10

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 220