229 De voorhoede der opstandelingen nam den ]len Mei de schipbrug over de Djamna in bezit, waardoor hunne verbinding met Delhi ver zekerd was. Delhi, de verblijfplaats van Mohammed Shah en van de hem omringende ontevredene edellieden en avonturierswas voor de opstandelingen niet alleen de aangewezen plaats voor hunne ope- ratiën maar ook die om zich krachtig tegen de aanvallen der Engelschen te kunnen verdedigen. De kantonnementen rondom de stad waren door een talrijk korps Sepoys, zonder één enkelen Europeaan, bezet, en het arsenaal binnen de stad was het belangrijkste van geheel Indië. Op het vernemen van de aankomst der insurgenten van Meerut be gaf zich de commissioner van het distrikt, de majoor Eraser, met zijne officieren en eenige politie-agenten naar hunne liniën doch hij werd met pistoolschoten ontvangen en door zijn escorte verlaten. De door hen, ingevolge de tractaten, aan Mohammed Shah ge vraagde hulp werd niet verleend, en de ongelukkige magistraat werd met zijn gevolg in het huis van den militairen kommandant vermoord. De opstandelingen wendden zich nu in vereeniging met de keizer lijke garde en het gepeupel naar het Europeesche kwartier, dat ge durende eenige uren het tooneel werd van de onbeschrijfelijkste wreed heid. De bij het arsenaal werkzame officieren en onder-officierennegen in getal, hadden op het vernemen van het onheil ten spoedigste alle mogelijke maatregelen van verdediging genomendoch moesten voor de overmacht zwichten; en ofschoon in het uiterste oogenblik de luitenant der artillerie -Willoughby door den conducteur Scully een aangelegde mijn deed ontsteken om het établissement door ver nieling aan de handen des vijands te onttrekkenviel evenwel het grootste gedeelte van het materieel en der munitie ongeschonden in handen der oproerlingen. Scully, door het springen der mijn ge wond, werd verder afgemaakt, terwijl Willoughby ontsnaptedoch hij werd later in een kampong vermoord. Slechts drie personen ont kwamen zonder letsel aan dit vreeselijke drama. Ook de troepen in de kantonnementen buiten de stadgekom- mandeerd door den kolonel Graves en die, zoo als reeds gezegd is, alleen uit Sepoys bestonden, maakten spoedig gemeene zaak met de opstandelingen. Het 54e regiment liet zonder tegenstand zijne eigene officieren door de ruiters van Meerut vermoordenalleen het 34je regiment, niet bestand tegen den invloed hunner makkers,

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 232