waartoe zij vroeger behoord haddeueer aanonder het spelen der Engelsche volksliederen ten strijde trekkende, de Engelsche vlag en de kleuren des opstands te gelijk in hunne gelederen ontrollende, voch ten zij met eene doodsverachting, eene betere zaak waardig. - De wreedhedendoor beide oorlogvoerende partijen gepleegdge ven een treurig bewijs van de verbittering, die de gemoederen be zielde; iedere krijgsgevangene werd afgemaakt, geen kwartier werd gegeven. //Make short work of DelhF was het laatste en korte bericht van den Gouverneur-Generaal, aan den opperbevelhebber door de telegraaf overgebracht; en wel had ieder Britsch krijgsman die order tot zijne leus gekozeneene leus, die hem de grootste stoutmoedigheid gebie dend voorschreef en trouw werd nagekomen. Ongelukkigerwijze was Sir Harry Barnarddie, nauwelijks den voet op Indischen bodem gezet hebbende, zich tengevolge van den dood van generaal Anson door ancienneteit met het opperbevel belast zag, een vreemdeling in het Indische krijgswezen. Onbekend met de taal en de bevolkingeerst kortelings van het beleg van Sebastopol te ruggekeerd waarvan de indrukken hem nog versch in het geheugen lagen, veronderstelde hij bij den vijand meer taktische en strategische bekwaamheid dan deze in werkelijkheid bezat. Hierbij kwam nog dat hij onbekend met Indische zaken en toestan den onophoudelijk met zijn staf moest te rade gaanwaarvan het oudere gedeelte meer voor bedaarde bezadigde plannen gestemd was; terwijl de jongerenmeer geestdrift en voortvarendheid bezittende, gaarne eene meer doortastende en stoutmoedige taktiek zagen gevolgd. Tot deze laatsten behoorde de majoor Hodsondien wij later meer zullen ontmoeten, een officier met zeldzame talentenuitgebreide ken nis, ontembaren moed en stalen volharding, die meer bepaald met den dienst der verkenningen en spionneering belast waswaarvoor zijne be kendheid met taal en volk hem als van zelf had aangewezen. Niet ten onrechte heeft men het beleg van Delhi met dat van Se bastopol vergeleken. Evenals in de Krim waren de belegeraars te gering in aantal om de stad in te sluiten terwijl de belegerden over aanzienlijke hulpmiddelen, manschappen en munitie beschikten. Er kon geen sprake van zijn, met het oog op de beperkte strijdkrachten der Engelschen, om eene zoo belangrijke stad als Delhi op de ge wone wijze te belegeren. Zij had toch een omtrek van zeven en een halve mijl, was van hooge wallen en eene diepe gracht omringd, 242

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 245