245 dië haar honderdjarig bestaan vierde en die door brahmanen, sterren wichelaars, derwischen en toovenaars reeds geruimen tijd vóór het uitbreken van den opstand was aangewezen om die overheersching te zien ondergaan, begon het vuur der Sepoys reeds ten drie ure in den morgen. Versterkt door de drie regimenten die te Jallan- dar in opstand waren gekomen werden de voorsteden Subsie Mundie en Kissengunge met eene aanzienlijke macht door hen bezet, van welke stelling zij een enfileerend vnur op de Engelsche batterijen en het kamp openden. Twee kolonnes werden onmiddellijk afgezonden om hen te verjagen, waarvan eene tegen Subsie Mundie opereerde, terwijl de andere de krijgs macht, die de rebellen van Jallandar achtervolgde, te gemoet trok. Driemaal werden de stellingen der Sepoys genomen en hernomen, totdat zij eindelijk tegen den avond Snbsie Mundie ontruimdendat onmiddellijk door de Engelschen bezet werd. De zwakte der Engel sche linie aan deze zijde gebleken zijnde, werd in een seraidat door een batterij met Hindoe Eao House werd verbondeneen sterke wacht geplaatst en aan die batterij den naam van Summy house gegeven. Gelukkig werden de zeer gedunde gelederen der Engelschen tel kens aangevuld; den 23steu kwamen eenige kompagniën van het 75e ko ninklijke regiment en een regiment Sikhs, te zamen ongeveer 850 man aan, terwijl in de volgende dagen het Se koninklijke regiment, sterk 400 man, het 61e koninklijke regiment, benevens het le regi ment infanterie en een eskadron kavallerie van den Punjaub het kamp kwamen versterkenzoodat op het einde van Juni de macht der Engelschen voor de muren van Dehli eene sterkte had van 6,600 man, waaronder. .3000 Europeanen. Het heete jaargetijde, dat mede vele offers van de Engelschen aan cholera, dysenterie, koortsen, delirium tremens, beroerten, enz. had geëischt, maakte plaats voor den regentijd, die zich den 27ea Juni met kracht inzette, waardoor de manschappen ook gedurende den dag aan de belegerings-werken konden arbeiden, terwijl boven dien door het zwellen van de Jumma en het kanaal de verdedig baarheid van het Engelsche kamp zeer werd verhoogd. Den 5en Juli overleed Sir Harry Barnard aan een hevigen aanval van cholera, zonder zijne moeielijke taak ten einde te hebben ge bracht; doch betreurd door zijne ondergeschikten, die hem om zijn goed hart en grooteu moed liefhadden, ook al moesten sommigen, of liever velen hunner zijn beleid afkeuren.

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 248