De generaal-roajoor Seed volgde hem op, doch moest om redenen van gezondheid van het kommando afzien, waardoor de generaal-ma- joor Archdale Wilson een officier van veel talent en langdurigen dienst in Indië, den veldheerstaf in handen kreeg. Omstreeks dien tijd hadden in de hoogste rangen bij den staf belangrijke mutatiën plaats De brigadier N. Chamberlain werd tot adjudant-generaal benoemd, terwijl de luitenant-kolonel Baird Smith, van het wapen der genie, den kolonel Laughton in het bevel over de leiding der belegerings werken opvolgde. De generaal Wilson was in het begin niet bijzonder gelukkig. Den 9eu Juli werd de vooruitgeschoven post achter het Mohammedaan- sche kerkhof door 150 ruiters verrast, terwijl tevens de Sepoys in grooten getale Subsie Mundie aanvielen. Het bleek dat hier ver raad in het spel was, en dientengevolge werd het 9" regiment onge regelde kavalerie weder naar den Punjaub gezonden en de inlandsche batterij ontwapend. Een aanval van de Sepoys, op den 14en Juli tegen Hindoe Rao House en het Serai gericht, werd afgeslagen, doch ongelukkigerwijze waagde generaal Chamberlain aan het hoofd van twee regimenten bij het vervolgen van den vijand zich te dicht onder de muren der stad, van waar men onmiddellijk een hevig vuur op de troepen opende. De Engelschen trokken in wanor de en door de Sepoys achtervolgd terug, totdat het le regiment fuseliers, ter hulp gesneld, dezen weder terugjoeg. Chamberlain werd aan den schouder gewond, terwijl men 200 dooden en gekwet stenwaaronder 16 officieren, telde. Generaal Wilson, inziende, dat al deze gevechten tot niets leidden dan noodeloos bloed vergieten en menschenlevens verspillenen daarenboven de troepen ontmoedigden, terwijl de zwakte zijner krijgs macht hem belette door een krachtigen stormaanval Dehli te ne menbesloot geene gevechten meer te leveren en zijne troepen te sparen totdat de lang verwachte versterking zoude zijn aangekomen. Een wijs besluit inderdaadwant een mislukte poging om Delhi stor menderhand te nemen zou onvermijdelijk den opstand der andere gewesten tengevolge gehad hebben. Ook in andere opzichten verbe terde Wilson den toestand. Bij dagorder werden strenge straffen bedreigd tegen mishandeling der gevangenenbedienden en koopliedenwaaraan de inlandsche be volking maar al te zeer in het Engelsche kamp was blootgesteld hierdoor werd het vertrouwen hersteld en vele koopliedenrond- 246

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 249