250 de voorstad Kissengunge stootte zij op een ontzaggelijke massa Se poys; en hoezeer de Goerka's in het eerst een vrij hevigen tegen stand boden, trokken zij, na het kwetsen van hun beminden aan voerder, den majoor Beed, in wanorde terug. Het gevaar was zeer grootde Sepoys toch trachtten bij de ver volging der Engelschen hun den terugtocht naar het kamp af te snijden. Te vergeefs poogde de generaal Chamberlain, die van zijn ziekbed was opgestaande vluchtelingen tegen te houdendoch niets baatteen het scheen dat alles weder verloren wastoen eensklaps de majoor Tombs met zijne artillerie, de brigadier Grant met de ko ninklijke lansiers en Hodson aan het hoofd zijner Afghanen met snel heid op het tooneel van den strijd verschenen en de achterflank der aanvals-kolonnes beveiligden. De Sepoys waren wel is waar te gengehouden doch niet overwonneneerst tegen den avond gelukte het aan eenige kompagniën voetvolk, hen in de stad terug te drin- gen. De verliezen der Engelschen waren ontzettendmen telde niet min der dan 67 officieren en 1104 minderen aan dooden en gewonden ongeveer een vierde gedeelte der tot den aanval gebruikte troepen- maeht en nog was slechts het Europeesche kwartier in handen der Engelschen. De Sepoys hielden nog steeds het paleis, het fort Selimghur en minstens drie-vierde gedeelte der stad bezet. Door hunne numerieke meerderheid konden zij zonder moeite een aan val op de Europeesche wijk doen; een aanval, des t'e gemakkelijker door den staat van bandeloosheid, waarin de Engelsehe troepen, door drank en plundering verhit, waren vervallen. De toestand was zoodanig dat, gelijk men beweert, generaal Wil son er een oogenblik aan gedacht heeft om de stad te ontruimen; een denkbeeld, dat gelukkigerwijze niet tot uitvoering kwam. De Engelsehe troepen kregen bevel om op de veroverde stellingen te bivakkeeren. Den 15en hield men zich onledig met de orde onder de soldaten te herstellen en den 16en werden de vijandelijkheden hervat. Het arsenaal, met een belangrijken voorraad munitie en 200 stuk ken geschut, viel spoedig in de handen der aanvallers, terwijl de Sepoys de voorsteden van Kissengunge ontruimden en den volgen den dag de bank weder in bezit werd genomen. Eene zoneklips ver ergerde nog de paniek, welke onder de Sepoys heerschte, terwijl zij bij gro°le scharen de stad uittrokken; slechts eenige duizenden

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 253