254 Aan het hoofd der militaire bezetting stond de generaal Sir Hugh Wheeler, een oud beproefd krijgsman, die echter in zijne betrekking tot den Nenajie Dhoendoepont meer bekend onder den naam van Nena-Sahib, het beruchte hoofd van den opstand te Cavvnpore niet die voorzichtigheid aan den dag legde, welke men van zijn lang durig verblijf onder de Indische bevolking had mogen verwachten. Nena Sahib, aangenomen zoon van Baji Rao, ex-Peishwa van Poena, hield in een sterk kasteel op tien mijlen afstauds van Cawnpore verblijf en koesterde een onverzoenlijken haat tegen de Engelschenomdat de Compagnie een jaargeld van 1 millioen ro- pijendat den ex-Peishwa was toegelegd, zonder eenige geldige reden bij diens dood had ingetrokken en aan zijn wettigen opvol ger en erfgenaam (Nena-Sahib) onthouden. Hij verborg zijn haat echter en leefde schijnbaar in goede ver standhouding met de Europeanen, die hem dikwijls in zijn kasteel, waar hij een eerewacht van 500 man en eene batterij onderhield, kwamen opzoeken. Sedert den 14en Mei, den dag waarop de tijding van den opstand te Meerut en Dehli Cawnpore bereikt had, nam de ontevredenheid en weerspannigheid, die zich reeds vroeger onder de inlandsche re gimenten had geopenbaard, meer en meer toe. Zoo ontstond er brand in de kantonnementen van het le regiment, die bepaald aan kwaadwilligheid moest worden toegeschreven, terwijl de Sepoys elkander ophitsten met de bewering dat, zoo zij van de nieuwe met vet besmeerde patronen gebruik moesten maken, zij hunne gods dienstige begrippen met de wapens zouden verdedigen. In deze gevaarvolle omstandigheden nam Sir Hugh Wheeler, in een noodlottig oogenblik, het voorstel van Nena Sahib, die zijn ver trouwen had weten te winnen, aan, om met zijn lijfwacht de gou- vernements-kassen te beschermen, en werd dientengevolge den 26en Mei de wacht der Sepoys bij die inrichtingen door de soldaten van Nena Sahib afgelost. Op denzelfden dag trok een ongeregeld regi ment van het leger van Oude door de stad en vermeerderde de on rust zoodanig, dat het onmiddellijk order kreeg, onverwijld zijn marsch te vervolgen. Even buiten Cawnpore vermoorden deze troe pen al hunne Europeesche officieren. Daar het gevaar voor een opstand met den dag grooter werdge lastte generaal Wheeler dat alle Europeanen zonder onderscheid zich moesten vereenigen in de gebouwendie tot nu toe slechts bewoond

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 257