255 waren door de vrouwen en kinderen van het 32e regiment. Men kan nagaan, in welk een toestand die menschen verkeerden850 per sonen gehuisvest in twee gebouwen, die slechts 100 personen konden bevatten daarbuiten een waterput en eenige gemakken terwijl hoege naamd geen middelen aanwezig waren om deze schuilplaats in een eenigszins verdedigbaren staat te brengen. Ook de proviandeering had slechts zeer onvolkomen kunnen plaats hebben, terwijl men boven dien nog de fout beging, het arsenaal met zijne gevulde maga zijnen aan de hoede van Nena Sahib toe te vertrouwen. Eenmaal in het bezit van de twee zenuwen van den oorloggeld en wapens, lichtte de Nena het masker af en predikten zijne zendelingen open lijk den opstand in de gelederen der Sepoys. Den 6™ Juui ver lieten de twee regimenten kavallerie en het le regiment infanterie hunne kantonuementen zonder evenwel hunne officieren te vermoor den na zich aan roof en brand overgegeveu en de poorten der gevangenis geopend te hebben vertrokken zij naar Kuliempore op den weg naar Dehli, werwaarts zij des avonds door de twee andere inlandsche regimenten van Cawnpore werden gevolgd. Doch dit vertrek strookte niet met de plannen van Nena Sahib, die alleen met zijn volk niets tegen de Europeanen durfde onderne men. Hij wist de Sepoys in hun kamp over te halen hun marsch naar Dehli niet te vervolgenden terugtocht aan te nemen en hunne wapens tegen de ongelukkige Europeanen te gebruiken. Den 7™ Juni, ten tien uur des morgeus, werd het vuur op de zwakke positie der Engelschen geopendde verdedigers streden met den moed der vertwijfelingbij herhaalde uitvallen vernagelde men de kanonnen des vijands, doch steeds werden de batterijen weder hersteld. Zonder water, dat niet dan met levensgevaar te krijgen was; zonder hospitaal, door cholera, koortsen, andere ziekten en de felle zonnehitte geteisterddoorleefde deze kleine macht alle phasen der menschelijke ellende. Door zijne officieren daartoe aangespoord, vertrouwde generaal Wheeler nogmaals op het woord van Nena Sahib, die bij de capitu latie in dubbelzinnige termen het levensbehoud aan de Europeanen had toegezegd. Doch wederom bleek de trouweloosheid van dien verrader, waut toen op den 27eu Juni de geheele bezetting, bestaan de uit 500 mannen, vrouwen en kinderen, in bootjes naar Allahabad zoude vertrekken, werden deze vaartuigen in brand gestoken terwijl de ongelukkigen nog bovendien door een hevig kanonvuur werden

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 258