258 en de verrichtingen daarbij van land- en zeemacht. Een der meest uitgebreide werken over stafdienst van den lateren tijd, b. v. dat van Lahure//Direction des armées, Notes sur le service des états- majors en campagne et en temps de paix" leert daarvan betrekkelijk niet veel. Men vergelijke daarmede eens de werken van Von Boehn en Bronsart von Schellendorff. Wie hierbij evenwel denkt aan de moeilijkheid om afzonderlijkeonder verschillende omstandigheden voor leger en vloot geldende regels te geven en eene juiste afbake ning te maken tusschen den werkkring die uitsluitend tot het ge bied der marine en dienwelke tot het terrein van het leger be hoort, heeft reeds voor een gedeelte de oplossing van het raadsel gevonden, waarom de kennis van het transportwezen te water in vele krijgskundige werken in 't geheel niet of slechts zeer sober wordt behandeld. Ik sprak hierboven van leger en vloot, omdat later zal blijken hoe eene goede regeling van het troepenvervoer over zee en trou wens van alle transporten te water ten behoeve van het leger, een der faktoren is van goede samenwerking van land- en zeemacht. Het gebruik van den stoom als beweegkracht heeft ook in het krijgswezen zijn invloed doen gevoelen en daarbij groote omwente lingen teweeg gebracht. Het heeft er toe bijgedragen om de ver- eenigiug van de twee groote deelen onzer levende strijdkrachten inniger te makenen men ziet daardoor het verschil tusschen de oorlogen van den nieuweren tijd en die van het begin dezer eeuw. De expeditiën der Eranschen naar Algiersde KrimItaliëSyrië China, Cochin-China en Mexico; de veldtochten der Engelschen tegen Abyssinië en zij het ook op kleiner schaal tegen Komassi, om eindelijk, in engeren kring gesproken, de Nederlandsch-Indische expeditiën niet te vergeten, ze geven ons allen voor dit onderwerp leerrijke voorbeeldenwaaruit kan blijkendat de verrichtingen van leger en vloot soms zoo in elkander grijpendat het geven van afzonderlijke, voor land- en zeemacht bruikbare voorschriften vaak als eene onmogelijkheid moet worden aangemerkt. Wie zou b. v. in vroegere jaren hebben beweerd, dat de taktiek der marine zich in sommige omstandigheden zoodanig naar die van de landmacht zou voegen, dat men de afscheiding er van niet bepaald kan aanduiden? Dit is ook het geval bij de transporten te water. Wanneer tegenwoordig over eene transportvloot wordt gesproken,

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 261