met de Noord-Amerikaansche zeemacht, zeide hij, sprekende over het gebruik der oorlogsmarine voor verschillende doeleinden //Nous avons omis avec intention tous ces transports d'armée par mer ou par eau fluviale dont il a été fait un si fréquent usage. A eet égard, l'expérience de nos propres guerres en Crimée, en Italië, en Algérie, nous dispense de rien emprunter a l'étranger. Remarquons seulement en passant (nous aurons tout a, l'heure Foccasion de tou cher ce point avec plus de détails) que la marine militaire n'a ja mais été chargée aux États-Unis, pas plus qu'elle ne Test en An- gleterre, du service de transport, regardé dans les deux pays comme contraire a la discipline et ayant a tous égards une facheuse influ ence. Lorsqu'un corps de troupes devait être transporté, un nom- bre suffisant de batiments a vapeur et autres était pour eet usage emprunté au commerce. La tiïclie des forces navales était unique- ment dfj mettre de Vordre, de les escorterde prêter leur con cours militaire aux expeditions de guerre que Von avait en vuef Ik geloof, dat de laatst geciteerde zinsnede het zuivere standpunt teruggeeft, waarop zich ook de oorlogsmarine in Indië behoort te plaatsen. Hare taak moet zich bij de groote transporten te water van de landmacht in hoofdzaak bepalen om orde en regelmaat bij de transportvloot in het leven te roepen, deze te begeleiden en, zoo noodig, te verdedigen. Doch welke diensten heeft men daarentegen niet vaak van de oorlogsmarine gevergd? Toen het beleg van Se- bastopol aanhield en de wereld vervuld werd van den roem der Eransche troepenwerden de zeelieden voortdurend gebezigd voor het moeilijke, ja zelfs gevaarlijke en geheel ondankbare werk der militaire transporten. Twee jaren lang zag men hen dagelijks op hunne vaartuigen niet alleen honderden gekwetsten en personen, met de meest gevaarlijke epidemische ziekten behebt, maar zelfs slacht vee, dat eene niet te weren en stinkende onreinheid met zich me- devoerde, als het ware opeenhoopen. In het aanhoudend heen en weer reizen der oorlogschepen kwam geenerlei veranderingnoch door het slechte weer, noch door de lange winteravonden. En dit werk der militaire transporten werd bovendien verricht door inkom- pleete, uitgeputte en gedemoraliseerde equipages. Al het lijden en al de ellende van den oorlog waren het aandeel der Eransche oor logsmarine, waaraan velen harer leden geen weerstand hebben kun nen bieden. Welke vergoeding werd hun daarvoor geschonken Geene enkele, zelfs niet zooals een Eranschman zou zeggen 262

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 265