zal in de eerste plaats het oflicierskorps der zeemacht hoe langer hoe meer met tegenzin dienen en daardoor in zich de kiemen dragen van eene toekomstige ontbinding. Stellen wij ons eens voorhoe het op een oorlogschip toegaat, waarmede een betrekkelijk groot aantal troepeii der landmacht wordt overgevoerd. Zoo als De Mars dit in de «Re vue des deux mondes" heeft beschreven, kan de voorstelling, ge loof ik, niet duidelijker worden gegeven. //Sur le batiment de trans port, il n'y a pas d'ordre possible, pas de discipline. Après une lutte de quelques jours pour la maintenir, on y renonce de guerre lasse. L'équipage vit dans une sorte de confusion et de pêle-mêle irremediable; l'officier lui-même finit par se laisser gagner par la contagionet oublie les lecons sévères et salutaires" qu'il a apprises sur le navire de guerre. Plus tard il rapporte sur le batiment de combat les traditions désordonnées du transport, et quand cedernier service tient une aussi grande place dans la vie de mer, les habitu des en deviennent nécessairement dominantes; l'officier n'a plus le goüt et ne donne plus l'exemple de la discipline. Disons les cho- ses sans détour: sur le transport, le soldat et .ses chefs se considè- rent comme a l'auberge. L'officier de marine est le maitre d'hote^ payé pour les nourrir. De la les rapports les plus pénibles et sou vent les plus humiliants pour ce dernier vis a vis de ses frères d'armes.." Hoe geheel anders zou in het tegenovergestelde geval de verhou ding tusschen land- en zeemacht kunnen worden. Dit is zeker, dat de afkeer van vele onzer marine-officieren voor den transportdienst in den Indischen archipel zeer groot is en zij m. i. terecht er altijd naar zullen streven, zich zooveel mogelijk aan dien dienst te onttrekken. In Engeland heeft men sedert vele jaren de oorlogs marine niet meer met het militair transportwezen te water belast en ook in Prankrijk wil men sedertnaar ik meenop den goeden weg blijven. Engeland koos dien weg door de ondervinding, welke het van deze aangelegenheid verkregen had in de oorlogen op het Spaansche schiereiland, in Indië en Amerika. In 1865 had het nog zooge naamde troopshipszoo als de Himalaya, er een van was. Men zoude dus deze schepen kunnen vergelijken met de eigenlijke trans portvaartuigen, schepen welke speciaal daartoe zijn ingericht, zooals hierboven ad 3e werd gemeld. Overigens maakt Engeland ten be hoeve van den transportdienst voor het leger van partikuliere stoom schepen gebruik. Maar als beginsel werd reeds sedert langen tijd aangenomennooit vaartuigen van oorlog daarvoor te bezigen 264

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 267