265 omdat de transportdienst, in de meeste gevallen, de equipage demo raliseert, den zeeofficier vernedert, de discipline schaadt, en daar door zoowel de intrinsieke waarde als den goeden naam der zee macht vermindert. Ook in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika wordt dit beginsel gehuldigd. Alleen Turkije gebruikt de schepen zijner oorlogsmarine ook voor transportvaartuigen, maar ik twijfel er aan, of Nederlandsch-Indië in dit land naar voorbeelden moet gaan zoeken. Wanneer dus het denkbeeld moet worden verworpen om onze oorlogsmarine met de militaire transportdiensten te belasten, rijst van zelve de vraag, waar wij onze transportschepen moeten zoeken: bij de icoopvaardijmarine of in eene speciaal daarvoor bestaande, geheel of half-militaire transportmarine. Met onze betrekkelijk kleine troepeu- afdeelingenwelke gewoonlijk op expeditie worden gezonden, zou, naar het schijnt, voor het geval Nederlandsch-Indië in geen Europeeschen oor log werd medegesleept en de zee dus vrij is, steeds in gevallen van nood en spoed, gelet op de hulpmiddelen welke de handelsmarine tegenwoordig niet alleen in den Indischen archipel, maar ook in de Straits Settlements enzoo noodigin Britsch-IndiëChina en Aus tralië aanbiedt, over partikuliere schepen voor den transportdienst kunnen worden beschikt. Er zijn er dan ookdie liever dit sys teem van troepenvervoer, en wat daaraan verbonden is, wenschen, dan daarvoor speciaal ingerichte transportvaartuigen in het leven te roepen met vaste officieren en equipage. //Pour moi" zegt Victor De Mars //je préférerais m'adresser a la marine marchande et aux compagnies de paquebots déja existantes," [zooais b. v. de Messa- geries Marilimës, de Stoomvaartmaatschappij Nederlandde Pe ninsular and Oriental Companyde Botterdamsche Lloydenz.]. //Elles devraient avoir un certain nombre de batiments supplémen- taires que le gouvernement affréterait, en les payant bienpour des transports d'homines et de materiel. Inoccupés ou en retour, ces navires pourraient se livrer a des operations commerciales. Ce se- rait un puissant moyen de favoriser le développement de la marine marchande a vapeur, qui est destinée a remplacer le^ anciens in struments d'éehange, et que, pour tant de raisons, on ne saurait assez encourager." Voor onvoorziene gevallen zou het gouvernement, volgens dien schrijver, verstandig handeieu, indien het eene soort van reserve hield van groote transportschepenwelke het aan de eene 12

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 268