mers Chancellor en Scotland te veel troepen aan boord. Dit was ook het geval met de ingehuurde vaartuigen der Ned. Indische Stoomvaart-Maatschappijwelke slechts batailions infanterie van 4 koinpagniën a, 500 man maar met de officieren officiersbedien den, soldatenvrouwen, dwangarbeiders en eindelijk de equipage van het schip, 700 personen overvoerden. Op de Sumatra en Scot land waren, volgens dien gemiddelden maatstaf, twee batailions in fanterie ingescheeptzoodat de bevolking aau boord van die schepen ik ben het juiste getal vergeten tusscheu de 13- en 1400 per sonen moet hebben bedragen. De Maddaloni had vroeger veel Chi- neesche koelies getransporteerd en was daarom meer, zoo als men zegt, een landverhuizersschip. Te Soerabaja, waar dit groote stoom schip tegen medio November 1873 de expeditionaire troepen moest embarkeeren, had de toenmalige kommandant der 3e militaire afdee- ling op Java geschat, dat daarop wel drie batailions infanterie 1500 combattanten), met den nasleep er bij, kouden worden inge scheept. Gelukkig evenweldat de benoemde tweede bevelhebber der expeditie den toenmaligen hoofd-intendant der militaire admini stratie nog tijdig wist te overtuigen van het verkeerde dier schatting, en zoodoende, tot heil van onze troepenmacht, werd belet, dat op drie flinke batailions infanterie hetzelfde systeem van logies zou wor den toegepast, wat blijkens de ondervinding zoo vaak op ongehoor- wijze met Chineesche emigranten in de Indische zeeën op zooge naamde koelieschepen geschiedt. Toch was de Maddaloni met twee batailions infanterie en een paar honderd dwangarbeiders nog over bevolkten ieder, die dit vaartuig in de baai van Poeloe Nasi heeft geïnspekteerdtoen de troepen bovendien aan het dek in rijen en gelederen behoorlijk gerangeerd stondenzal mijne bewering niet kunnen tegenspreken. Ook de paardenschepen waarvoor men de stoomschepen John Bramall en luitenant-Generaal Van Sioieten had ingehuurd, voldeden door hunne beperkte ruimte slecht. Op het eerste waren twee batterijen en op het laatstebehalve de paarden der algemeene en brigadestaven, eene batterij artillerie ingescheept. De ka- vallerie was op de Chancellor geëmbarkeerd, welk vaartuig, althans als paardenschip, beter voldeed doch door de zich mede aan boord bevinden de dwangarbeiders ook overbevolkt was. De officieren der artillerie die met hunne batterijen aan boord van de John Bramall warenzul le]!vooral gedurende hun verblijf in de baai van Poeloe Nasi in ruime mate de gebreken van dit vaartuig, vooral wat betreft de 268

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 271