269 aanwezigheid van te weinig ballast in verband met eene vaste lig ging van het schip, en den daardoor op de paarden uitgeoefenden invloed kunnen aanwijzen. Over de transportschepen, waarop het gros der bevolking uit dwangarbeiders bestond, wil ik liever het stilzwijgen bewaren. De behandeling van deze, uit een moreel oog punt wel is waar gedepraveerdemaar anders te velde zulke hoogst nuttige en zeer dienstvaardige individuen laat aan boord van die schepen in velerlei opzichten nog te wenschen over. Wanneer de regeering hierin geene afdoende verbetering tracht te brengen, mis kent ze hare roeping en plichten om ook over de pariah's der maat schappij hare beschermende hand uit te strekken. Hoe zal nu het oordeel luiden over het beleid der Intendance, wanneer eenmaal eene onpartijdige geschiedenis van den Atjehschen oorlog wordt opgeschreven? Werd niet al dadelijk, bij het begin der tweede expeditie, het nadeel ondervonden van het te kleine aan tal transportschepen Was niet door den benoemden tweeden be velhebber dier expeditie, bij de organisatie van dezen veldtocht aan het hoofd staande van het lureau voor de krijgstoerustingen op Su- fnaira, het cijfer der transportvloot op circa tien schepen meer be paald geworden dan door den minister van koloniënop advies van den zich in Nederland bevindenden opperbevelhebber der expeditie uit zuinigheidsoverwegingenwerd vastgesteld? En hadden de chefs der intendance en der geneeskundige dienst, had ook de Indische regeering, voorgelicht door den kommandant van het leger, die zich in Indië levond, voor zulk eene beslissing moeten zwichten? Want bewees de uitkomst niet, toen bij de verschijning in Indië van den opperbevelhebber der expeditie en kort na het vertrek der expedi tionaire macht van Java-met de Lumley Castle medegerekend vier transportschepen meer werden ingehuurd dan aanvankelijk door den minister van koloniën werd bepaald, dat, wederom, in Neder land was misgetast geworden Door te groote menschenmassa op en daardoor te kleine ruimte in de schepen, zijn vele klachten gere zen over de transportvloot dier expeditie. Kort na hare aankomst ter reede van Atjeh, kwam er gebrek aan drinkwateren moest de equipage van eenige schepen het water gaan zoeken bij eene bron, op niet verren afstand van het cholerahospitaal op Poeloe Nasi. Onze to tale onbekendheid met Atjeh en ook met dat eiland moge tot ver schooning strekkendat niet zoo spoedig op eene andere plaats drink water werd gevonden. Goede raad was duur, en als dat water en

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 272