want dan zonden de door de Intendance reecis ingehuurde stoomsche pen b. v. hiervoor op verre na niet voldoende zijn geweest. Boven dien was het, met de gebrekkige kennis en weinige gegevens der Intendance omtrent transportschepenmoeilijk een vasten maatstaf voor de bepaling der ruimte aan te geven. En uit den aard der zaak moest ook rekening worden gehouden met den duur van den overtochtden moeson en de inrichting van liet schip. Zoo kon b. v. om dit met één voorbeeld te staven een stoomschip van 570 last minder troepen bergen dan een stoom vaartuig van slechts 480 last. Men raadplege eveneens bovenstaande opgave van de Pa- lembangsche expeditie. Ongetwijfeld zal die kommissie vervolgens het gunstige jaargetijde vóór den aanvang der eerste Atjehsche ex peditie in aanmerking hebben genomen hetwelk zou toelatendat de overgevoerd wordende militairen zich meer dan anders op het dek zouden kunnen bewegen, zonder evenwel daarop den ganschen dag en nacht zich ook te moeten nederleggenzooals is gebeurd. In 1S68 bij de vierde Balische expeditie had wel is waar één stoom schip van de Ned. Indische Stoomvaart-Maatschappij van Bali naar Soerabaia elf honderd man troepen met nasleep overgevoerdzon der eenig heleend nadeel; en daarbij had de direktie der Ned Indische Stoomvaart-Maatschappijop gezag vau de kapiteins der verschillende stoomschepen van die maatschappij, verzekerd dat er geene beden kingen bestonden tegen den overvoer van het voor de expeditie be paalde aantal militairen op de aangewezen stoomschependoch mocht men bij de beoordeeling van eene zoo gewichtige kwestieals die van het transport der troepenafgaan op zich nu en dan voorgedaan hebbende verschijnselen en op de verzekering van belanghebbende deskundigenIk mag dat niet veronderstellen. Arm leger, dat reeds meer dan eene halve eeuw algemeen bekende en ook groote over- zeesche expedition heeft gevoerd, maar door de schuld der Inten dance omtrent transportschepen nog zóó weinig gegevens had ver zameld, indien eene kommissie van twee voor kundig bekend staan de hoofdofficieren slechts zoude zijn kunnen afgaan op eene onder vinding, nu en dan opgedaan. Heeft zij dan ook geen werk over //Stafdienst" kunnen raadplegen? Welke gegevens, vraagt men zich daarom onwillekeurig af, worden dan wel door de Intendance verzameld behalve die op het gebied der zuivere administratie 't Is waar, zij was evenmin als de Marine in bovengenoemde kom missie vertegenwoordigd, maar ze had trouwens de stoomschepen '274

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 277