280 geven van cijfers voor eene organisatie daarvan de beide Atjehsche expeditiën, althans de tweede, niet tot basis nemen. De tweede expeditie was er eene, zooals wellicht door het Indisch legerbestuur zelden zal behoeven te worden uitgerust. Na het einde van dien veldtocht had men billijkheidshalve eene andere ontknooping van den oorlog verwacht. Dat het doel van den oorlog nog niet bereikt is, wijte men niet aan het Indisch legerbestuur, maar alleen aan de tenuitvoerlegging der instruktiën van hoogere politiek van den uit Nederland gezonden opperbevelhebber. Als eenmaal de geschiedenis haar oordeel zal hebben geveld, dat de desorganisatie van het In dische leger alleenlijk het gevolg is geweest van de wijze, waarop volgens hooger last het staatkundig doel van de tweede Atjehsche in dien zin ook te vergelijken met de tweede Bouische ex peditie moest worden bereikt, dan zal daarin eene verontschuldiging kunnen worden gevondenook voor de foutenwelke nog tot heden door de Intendance op het gebied van het transportwezen worden gemaakt. Op de al grooter en grooter wordende proportiën van een oorlogna het geproclameerde einde daarvanis niet gerekend kunnen worden. Dien oorlog thans met de beschikbare gebrekkige middelen tot een goed einde te brengenvereischt al de zorg en al de inspanning van een met bezwaren van allerlei aard kampend le gerbestuur. Noorwaar, de taak die daarvoor gevorderd wordt, is ver van benijdenswaardig. En ,als bij al die beslommeringen in de eerste plaats de kalmte en de beschikbare tijd worden gemistwelke voor alle mogelijke studie, ook van organisatiëneen vereischte zijn, laat ons dan niet te spoedig veroordeelenwanneer op het gebied van het transportwezen na het einde van de tweede Atjehsche ex peditie minder gewrocht is dan algemeen verlangd werd. Ook voor de gebrekkige regeling van de transportdienst bij de eerste Atjehsche expeditie kan een en ander tot verontschuldiging worden aangevoerd. De uitrusting van die expeditie had met den meesten spoed plaats. Eene voorbereiding van ééne maand slechts werd haar niet gegund; en wat meer is, ze had in den tijd van nog geen veertien dagen plaats. Dit kan soms wel, maar ook vaak niet goed gaan. Het kan gebeurenwanneer men een uuriegerbest heeft, dat, zooals in Duitschland, steeds voorbereid is; maar het kan niet gebeuren, indien aan dat legerbestuur sedert jaren, uit een beginsel van onverantwoordelijke zuinigheid, de middelen onthouden worden om voorbereid te zijn. Gouverner dest prévoir. Bij de' uitrusting

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 283