282 Maar gedeeltelijk was hier de fout wederom te wijten aan die vaak belachelijke en minutieuse inmenging van het ministerie van kolo niën in allerlei Indische aangelegenheden waarvoor het dikwijls de zoo onmisbare lokaal- en détailkennis geheel mist. Dit neemt niet weg, dat de Intendance door hare verschillende maatregelen betreflende de transportdienst in het algemeen, toen getoond heeft, niet te zijn opgewassen tegen de buitengewone omstandigheden waarin het In dische leger van April tot November 1873 heeft verkeerd. Buiten gewone omstandigheden eischen buitengewone maatregelen en vorde ren talent maar vooral energie en initiatief. In zulke omstandighe den moet men dikwijls op eigen verantwoordelijkheid handelenop gevaar af van zijne reputatie te verliezenmaar naar de bekroning van zijne handelingen met goede resultaten wordt ook in de meeste gevallen iemands bekwaamheid afgemeten. Door de wijze, waarop de regeling der transportdienst voor de tweede Atjehsche expeditie, nog twee dagen vóór het vertrek der troepenmacht van Java, tot allerlei beslommeringen, telegrafische bevelen en tegenbevelen aanleiding heeft gegevenkon men van het beleid en de voorzienende kracht der toenmalige Intendance geen hoogen dunk opvatten. Ik spreek slechts van de verdeeling van het logies op de transportschepen. En dan zal ieder, die toen den gang van zaken bij het bureauvoor de krijgstoerustingen op Sumatra heeft kunnen nagaanmoeten toe stemmen dat de chef der Intendance telkens in de opmaking der distributieplannen voor dat logies faalde, zij het ook dat dergelijke fouten soms wel is waar slechts door palliatieven nog tijdig konden worden verholpen door de betere inzichten van den benoem den tweeden bevelhebber der expeditie in de organisatie van het transportwezenmaar vooral door de beide hoofdofficieren der expe ditionaire Intendance. Aan de breede opvatting van den werkkring eener Intendance te velde van beide verdienstelijke hoofdofficieren, maar vooral aan het talent van den oudsten, heeft men het te dan ken, dat de fouten, welke bij de uitrusting der expeditie gemaakt zijnniet nog meer werden ontdekt dan reeds het geval was Ware aan de Indische regeering overgelaten gewordenal de trans portschepen voor die expeditie zelve in te huren, dan had de In tendance dit, behalve in Nederlandsch-Indië, ook in AustraliëChina, Califoruië en Britsch-Indië kunnen doen. De Ned. Indische Stoom vaart-Maatschappijdit beseffende althans op meer concurrentie voorbereid dan bij de uitrusting der eerste Atjehsche expeditie

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 285