287 medegenomen, waar ze toen hevig woedde. Maar, dat de opgun- stige toestand, waarin onze troepen die naar het oorlogsveld togen, met opzicht tot het logies aan boord der schepen, hebben verkeerd, die ziekte riet verminderd [sporadischof zelfs stationair gelaten kan hebben, begrijpt een leek. Mocht dan ook door de wetenschap worden aangetoond, dat de regeering het in hare macht had om zoo veel menschenlevensdie op eene betere wijze gebruikt hadden kun nen wordente sparenin plaats van ze aan de uitspattingen der cholera prijs te geven, dan hoop ik, dat de moraal van zulk eene uitspraak zal worden behartigd in het belang van het Indische le ger der toekomst. Wanneer de regeering dus eens voor altijd goed zorg wil dragen voor het transport te water van het leger; wanneer daarbij, zoo wel uit een technisch als hygiënisch oogpunt, op de eischen der wetenschap behoort te worden gelet; wanneer voortaan de kosten van het transport minder moeten bedragen; kortom, wanneer de wijze hoe dat moet geschieden niet meer, zooals tot dus ver gebeurt, slechts aan het toeval wordt overgelaten, dan komt het mij voor, dat de regeering, tot bereiking van dit doel, niet beter kan doen, dan zelve permanente transportschepen in dienst te stellen, zooals die thans in Frankrijk en Engeland worden gevonden, Welk een anderen toestand zou men ook in Indië hebben, indien het Gouver nement steeds over zoodanige vaartuigen kon beschikken. Eenmaal in het bezit daarvanzou de Intendance bij de uitrusting van eene expeditie minder afhankelijk zijn van den handel, en zoodoende moe ten ook de kosten der expeditie voor het Gouvernement minder be dragen. Er kunnen ook oogenblikken zijndat de regeering weinig of geene hulp van den handel zou kunnen verwachten. Bij het uitbre ken van een Europeeschen oorlog, waarin ook Indië, hetzij direkt of indirekt, betrokken is, zullen de partiku 1 iere stoomschepen en koop vaarders, uit vrees van prijsgemaakt te worden, zich minder buiten gaats wagen. Yoor het overvoeren van troepen uit de buitenbezit tingen naar Java, zou de regeering dus meer van oorlogschepen of gouvernements transportschepen -zoo die bestonden moeten ge? bruik maken. JsTu kan men wel is waar, onder de bestaande omstan digheden voor de verdediging van Java weinig of zoo wat in het geheel niet rekenen op de troepenmacht in de buitenbezittingenom-

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 290