288 dat het wel te voorzien is, dat bij het uitbreken van den oorlog de vijandelijke vloot zoo aktief zal zijndat ze zich spoedig in de Java omringende zeëen vertoonen en die streng bekruisen zalmaar wan neer onze oorlogschepen natuurlijk in lilliputiaansch aantal te genover die des vijands ook de grootst mogelijke aktiviteit zullen moeten betoonendan zijn de hierbedoelde transportschepenbij onze zwakke oorlogsmarine, het eenige middel om Java met troepen van de buitenbezittingen te versterken. Ik neem eens aan, dat de mo gelijkheid hiertoe bestaat, omdat de noordkust van dit eiland nog al uitgestrekt is en de landingsplaatsen daarop menigvuldig zijn; [de zuidkust is slechts op enkele plaatsen genaakbaar]. De grootste zeemogendheid zou, denk ik, niet in staat zijnhet geheele eiland zoo danig te blokkeerendat er voor een paar vaartuigen geene kansen zou den bestaan om met gelukkig gevolg op het een of andere punt binnen te vallen. Bij ontstentenis nu van permanente (gouvernementsf transportschepen, zouden natuurlijk tegen buitensporig hooge prijzen partikuliere stoomvaartuigen aangekocht of ingehuurd moeten wor den van de schepenwelke toevallig in den Indischeu archipel aan wezig zijn, om deze dan zoo goed mogelijk tot transportvaartuigen in te richtenmaar men zoude daarmede weder in hetzelfde kwaad vervallen, dat hierboven werd afgekeurd. In dergelijke omstandig heden neemt men de schepenwelke slechts te krijgen zijn. Over de zeewaardigheid van enkele dier vaartuigen, kortom over het ge halte daarvan in 't algemeen behoeft niet verder te worden gespro ken. Men weet wat men in dergelijke gevallen te verwachten heeft. Yoor een leger als het Nederlandsch-Indische kan het dus niet anders of het indienststellen van permanente transportschepen moet zeer wenschelijk zijn. Deze waarheid zou al te absoluut ter neer geschreven zijn, werd ze niet gepreciseerd. Wanneer toch van trans portschepen voor het Indische leger sprake is, dan kan men daar bij op het oog hebben 1° transport in den Indischen archipel; en 2° transport van Nederland naar Indië (vice-versa). Laat ons eerst bespreken de transportschepenuitsluitend voor de dienst in den Indischen archipel bestemd. Ook hierbij dient eene klassificatie te worden gemaakt voor a. het transport in vredestijd, bij gewone garnizoensveranderingen van militairenenz. en

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 291