285 b. het transport van troepen, materieel, enz. bij expeditiën of in oorlogstijd. Ik zal elk van de hier bedoelde clrie gevallen behandelenook om het hier aangegeven onderscheid goed in het oog te houden. Bij de Eransche en Engelsche legers maakt men eveneens verschil tusschen het vervoer van troepen over zee in vredes- of oorlogs tijd van of naar Europa vertrekkende of bij troepenverplaatsin gen in de bezittingen zeiven. Yoor groote trajekteuzoowel in oorlogs-als vredestijd, maakt Erankrijk gebruik van de speciaal daar voor ingerichte transportschepen. In alle andere gevallen bedient het zich voor den overvoer van troepen en officieren van de bestaande partikuliere stoomgelegenheden en pakketbooten of mailstoomerszoo als die vau de Messageries maritimes. Engeland en de Yereenigde Staten van Noord-Amerika maken voor de gewone transporten van troepenbij garuizoensveranderiugen als anderszinsvan de bestaande passagiersbooten gebruikin buitengewone gevallenbij lange tra- jekten of in oorlogstijd worden partikuliere stoomschepen, zooals ook in Nederlandsch-Indië, voor transportvaartuigen ingehuurd en inge richt, of men bedient zich van de, hoewel in een gering aantal, be staande troopshipsdat zijn dus permanente transportschepen. Yoor het gewone troepenvervoer over zee, in tijd van vrede, wordt zoowel als voor het transport van militaire goederenmate rieelpaarden, enz., in den Indischen archipel van de bestaande stoomgelegenheden gebruik gemaakt. Dat vervoer wordt op som mige plaatsen nog in twee deelen verdeelda. het transport over zee, en b. het transport tusschen den wal en de reede of ankerplaats. In het tweede geval maakt men, behalve van stoombooten van wei nig diepgang en zeer kleine afmetingenin de meeste gevallen van prauwen gebruik. Voor beide soorten van transport bestaan ver schillende aannemers, met wie het Gouvernement kontrakten heeft gesloten. De grootste aannemer voor het vervoer van troepen over zee is de Ned.-Indische Stoomvaart-Maatschappij welke op dit oo- genblik het monopolie van troepentransport op groote schaal in handen heeft van Batavia naar verschillende havenplaatsen in Neder- landsch-Indië en omgekeerd. Hoewel zij thans geene konkur- rentie te vreezen heeft als voor eenige jaren geledentoen eeue an dere stoomvaart-maatschappij, die van Cores de Yries, in den ar chipel bestond, kan men niet zeggen, dat ze, daarvan profiteerende 13

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 292