290 geene transportschepen. Ze werden niet gebouwd voor de bestem ming van een transportvaartuig; het lijkt er niets naar. Het zijn vrachtbooten met eene min of meer beperkte ruimte voor passagiers- Eigenlijke passagiersbooten, zooals men die in Amerika vindt, zijn ze evenmin. Yan den overvoer van passagiers der le klassewaar toe dan de officieren en andere landsambtenareu worden gerekend maakt men het meeste werkde passagiers der 2° klasse [hierbij rekent men de onderofficieren] genieten nog wat comfort; maar de rest staat zoo wat gelijk met dekpassagiers, waartoe men dan onze soldaten zou kunnen rekenen. Eene behoorlijke ruimte binnenscheeps» goed geventileerd en van de noodige hangmatten voorzienbestaat eigenlijk niet voor hen. Een gedeelte der ruimte, welke in sommige gevallen voor hen wordt gereserveerd, maar anders door vracht- of passagiersgoedereu bezet is, voldoet derhalve geenszins aan de voor waarden van het soldatenlogies aan boord van een zoogenaamd troe pentransportschip. Gewoonlijk moeten onze soldaten zich dan ook over het algemeen nog al behelpen aan boord van de tegenwoordig bestaande transportvaartuigen in den Indischen archipel. Dat hekel pen schaadt evenwel zeer weinig, wanneer het trajekt van een be trekkelijk gering aantal militairen slechts enkele dagen duurt. Tot dus er heeft men zich steeds beholpenen onze mindere militairen hebben gelukkig, zeer vaak, de bewijzen gegeven, dat ze tegen wat minder comfort bestand zijn. Doch op trajekten van langer dan drie h vier dagenmet groote detachementen troepen aan boordin een regenmoeson of gedurende den tijd dat de eene of andere epidemie heerscht, moet men met iets anders te rade gaan dan met de kracht der gewoonte of routine in vroegere, doch sedert gewijzigde omstan digheden. Wat voor drie jaren nog kon, kan daarom niet altijd nu nog gebeuren. Dit is wel wat uit het oog verlorenanders waren de klachten betreffende de overgevulde transportschepen wat minder talrijk geweest. En men zij eens zoo billijk om niet altijd aan over drijving te denken. Wordt vervolgd.)

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 297