292 slechts op theoretische wijze in zijn voortschrijdende beweging tus- schenbeide treden door enquêtes of onderzoekingendie de maat schappelijke omstandigheden van het land bestudeeren, gelijk de in ternationale commissies de standaard-el bestudeeren en de weten schappelijke expedities den doorgang van Venus voorbij de zon. Een dergelijke oplossing zouantwoordt Wyroebof, mij bij uitstek behagen, die nooit aan de weldadige werking van de diplomatie ge loofd en altijd den oorlog als een verschrikkelijk kwaad beschouwd heb; ik zou gaarne, en van ganscher harte, dat zoo billijke, zoo menschelijke streven naar een idealen toestand toejuichen, waarin de bedaring van de gemoederen het afwisselend gebruik van de bo vennatuurkundige dialektiek of van het brutaal geweld onnoodig zal maken. Maar ik kan ongelukkigerwijze niet vergeten, dat ik slechts redeneeren moet binnen de lijst, die de bestaande werkelijkheid om vat, eene geheel andere dan ik zou begeeren en een geheel andere dan eens, gelijk ik hoop, dagen zal; ik mag niet ter zijde stellen, dat w:at ik logisch en rechtvaardig achtde wereld weinig kan schelen want recht en logika zijn opvattingen, die, in de staatkunde, afwis selen van de eene natie tot de andere, van de eene partij tot de sudere, van den eenen individu tot den anderen. Wat, slechts voor de wereld belang heeft, is de logika der ge beurtenissen het noodlottig karakter der toestanden. Te zeggendat men, om een politieke moeilijkheid door te hakken, deze of die daad moet plegen in overeenstemming met de rede en de billijkheid, is niet het vinden van een oplossing, want niemand stemt er in toe zulk een daad te beproeven. Men moet den toestand in al zijn naaktheid, de menschen met hun vooroordeelen en zwakheden too- nen, en zoeken, wat alle bewindslieden met hun bekrompen denk beelden, al de diplomaten met hun kleingeestige en kleinhartige leerstellingen, al de krijgslieden met hun brutaal instinkt in een ge geven krisis al of niet zullen doen. De voorspelling, de waar schijnlijke, niet de zekere, voorspelling, kan slechts gedaan worden voor een kort tijdsverloop, maar, hoe beperkt zij ook wezen moge, is zij toch van groot belang voor den landbouw, de nijverheid, den handel, die drie hoofdpijlers van de hedèndaagsche wereld. In dit verschil omtrent de wijze van onderzoek ligt het gebrek aan overeenstemmiug tusschen den heer Mismer en mij. Men denke aan de treurige figuurdie Europa's grootste diplomaten onlangs te Konstantinopel gemaakt hebben. R.

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 299