295 aldus te gevaarlijk was geworden; op zijn beurt trachtte hij hem tot eigen voordeel te verkleinen, en die vrede, dien men aanhoudend najaagde zonder hem ooit te kunnen bereiken, had slechts een oo- genblik geheerscht om plaats te maken voor nieuwe vijandelijke in vallen en nieuwe veldslagen. Toch had deze opvatting groote voor- deelen, zij was een werkelijke en ernstige vooruitgang in vergelij king met den ouden loop van zaken. Yroeger was, gelijk men weet, alles overgeleverd aan het toeval, aan individueele luimen, men vocht, omdat men het voor zijn eigen belangen nuttig vond te vechten, men verontrustte zich in 't allerminst niet over hetgeen de naburen zouden doen of worden als eens de strijd geëindigd was Zooveel Staten, zooveel bijzondere belangen; het algemeeue, het Eu- ropeesche belang bestond niet. Het denkbeeld van evenwicht was het eerste algemeene denkbeeld en de eerste wijding van het bestaan van een hooger belang, die in de politieke wanorde van dien tijd werden ingevoerd. Er zijn twee eeuwen van soms vreeselijke be proevingen een eindelooze reeks van verdrageneven snel verscheurd als gesloten, noodig geweest om een beginsel te vinden, dat met voordeel de bovennatuurkundige of buitenissige leer van den West- faalschen vrede kon vervangen. Het traktaat van Parijs (1856), het laatste bedrijf der theorie van het politiek evenwicht, was pas gesloten geworden; voor de tiende maal was Europa nvoor goed."''' op duurzame grondslagen gevestigd geworden, toen een nieuwe oorlog uitbrak. De staatslieden die, sinds lang, de omstandigheden niet meer besturen en er zich door laten voortstuwen, vermoedden niet, dat zij een nieuw tijdvak inwijdden, een nieuw internationaal stelsel, geheel verschillende van dat, het welk voor de laatste maal onder de vernielde muren van Sebastopol gezegevierd had. Wat gingen de soldaten van het keizerlijke leger in Italië doen F Gingen zij nog eens beproeven de door de neder laag van een geducht geworden vijand verstoorde orde te herstellen F In het geheel niet. Het evenwicht was nergens verbroken gewor den, niets was veranderd sinds het Congres van 1856; Oostenrijk had geene nieuwe macht verworven, Erankrijk vond geen nieuwe stof voor vrees of ontevredenheid. Het was niet meer in naam van het verontruste, angstige Europa, het was in naam van een nieuw be ginsel, dat men hulp kwam bieden aan de vrijmaking van een ver deeld en onderdrukt volk. Lombardije, dat is te zeggen gewesten met Italiaansche taal, aan Italië; Nizza en Savoye, dat is te zeggen

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 302