298 tenrijk en Turkije. Saarngesteld uit ongelijkslachtige, slecht aan- eengevoegde bestanddeelenuit elkander vijandige volkendie met geweld in een kunstmatige lijst zijn geplaatst, hebben deze twee mo narchieën niets van hetgeen noodig is om weerstand te bieden aan de nieuwe aandriftdie het beginsel der nationaliteiten aan de ge beurtenissen geeft. Zij verkeeren ten aanzien van dit beginsel in een hoogst onzeker evenwicht; dit maakt het gevaar van haren toe stand uit, en dit maakt ook, door den terugslag, het voor geheel Europa dreigend karakter van het Oostersche vraagstuk uit. Im mers, zoo Turkije verdween en zoo ziju brokken, aangetrokken door de rasverwantschapGriekenlandServië en Rusland volgden wat zou er van Oostenrijk worden? Het zou bestemd zijn even eens zijn ongelijkslachtige bestanddeelen af te staan aan Italië, aan Duitschland, aan Rusland een aanmerkelijke verschuiving van grondgebied, die, wat men ook doe, de economische belangen van alle landen geweldig zou schokken. Wel is waar is het onderscheid tusscheu Turkije en Oostenrijk groot. Het eerste is slechts aan Europa gehecht door geheel fictieve bandenhet heeft er noch de zedennoch de overleveringennoch de belangen mede gemeenhet behoort door zijn verleden en door zijn verstandelijke en zedelijke ontwikkeling tot het Aziatische vas teland. De Koran mogen boven of beneden het Evangelie staanhet Turksche regeerstelsel moge in overeenstemming of in strijd zijn met de vrijzinnige begrippen, de tusscheukomst van de nwaarbor- gendëMogendheden moge nadeelig of voordeelig voor het Oosten geweest zijn het is niettemin zeker, dat Turkije altijd buiten de politieke beweging van het Westen gebleven is en dat het er zich nooit mede bemoeid heeft dan door brutale vijandelijke invallen. Ik heb hier niet te kiezen tusschen de stelling van den weldadigen in vloed van deD Islam, die de heer Mismer volhoudt, en de tegen overgestelde meening, die de beroemde orientalist Vambéry aan kleeft het is mij genoeg te herinnerendat al de vorderingenvol bracht in de wetenschappen, de kunsten en de letteren, aan de Arabieren behooren, niet aan de Turken. Turkije heeft, als poli tieke macht, niets tot onze beschaving bijgebracht. Oostenrijk heeft een geheel andere geschiedenis. Het heeft niet alleen de Europeesche beweging gevolgd, het heeft er gedurende vele eeuwen een overwegende rol in gespeeld; het is een onmisbaar be standdeel der politieke kaart van Europa geweest en het is dit nog.

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 305