299 Zonder te spreken van zijn aanzienlijk bevolkingscijfer, van zijn tal rijk leger, van zijn werkzaamheid op het gebied van nijverheid en handel, is het duidelijk, dat het tegenwoordige Oostenrijk nog een politieken samenhang vertoont, voldoende om elke onmiddellijke poging tot losscheuring van eenig lid te tarten. Maar de logika der gebeurtenissen is sterker dan de best ingerichte legers, dan de best opgestelde grondwetten, en die logika voert Oostenrijk naar zijn val, gelijk zij Turkije voert naar zijn ondergang. Zoo het waar is, dat de ongelijkslachtige volken, die het Oostenrijksch-Hougaarsche keizerrijk uitmaken, hun onafhankelijkheid najagen (en wie zou er aan kunnen twijfelen na de gebeurtenissen, die wij sinds 1848 heb ben bijgewoond?), is het zeker, dat Magyaren en Polen, Czechen en Kroaten eindigen zullen met zich op zekeren dag vrij te maken (met hun eigen hulpmiddelen of met de hulp van eenigen nabuur) van de gemeenschappelijke voogdij, en wat zal er dan overblijven? Het eigenlijk gezegde Oostenrijk, dat zich zal voegen bij het Duitsche Vaderland Het Oostersche vraagstukbeschouwd in zijn groote algemeenheid, in zijn heden en zijn verleden, bestaat dus uit twee termen, ver schillende door hun belangrijkheid, maar nauw aan elkander verbon den door hunnen aardhet Turksche vraagstuk en het Oostenrijksche vraagstuk. Deze twee termen hangen van elkander af en maken deel uit van een zelfde vergelijking; het bestaan van Oostenrijk is een bescherming voor Turkije, de handhaving van de Turksche on deelbaarheid is een veiligheid voor Oostenrijk. Zie, daarom werken de staatslieden te Weeneti om alle Europeesche tusschenkomst ter zijde te stellen. Zoo men op het domein van de zuiver logische, absolute oplos singen wilde blijven, zou men op een algemeene manier kunnen zeggen, dat, zoolang de Oostenrijksch-Hongaarsche monarchie zijn zal wat zij is, Turkije niet van de kaart van Europa zal verdwijnen het zal in aanzien kunnen verminderd, het zal bedwongen kunnen worden, het zal niet verbrokkeld worden. Maar in de staatkunde deugen deze soorten van oplossingen niets; de gebeurtenissen zijn te ingewikkeld en de voorwaarden te beweeglijk om slechts een en kelen afloop te gedoogen. Hier zijn vele uitgangen mooglijk. Oos tenrijk, den misslag herhalende, door het Gouvernement van Na poleon III begaan in 1866, zal, op de eene of andere wijze, een recht- stieeksche werking op Turkije laten uitoefenen of zal er zich zelfs

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 306