300 bij aansluiten. Deze fout zal zelfs niet tot een verwijt kunnen wor den gemaakt, zij zal de afloop kunnen zijn van een te gebiedenden drang der omstandigheden, van een stroom, die dikwijls de Gou vernementen ondanks zich zeiven medesleept naar een doel, waarvan zij zich zoo ver mooglijk zouden willen verwijderen. In dit geval is het Oostersche vraagstuk doorgehakt, wat Turkije betreft: als een Europeesch leger Bosnië of Bulgarije binnenrukt, hetzij als strij dend leger, hetzij als bezettingsleger, is Turkije, wat men ook zegge en welke voorzorgen men ook neme, verloren het zal niet meer dan een zaak van tijd en van diplomatische briefwisselingen zijn. Er kan zich een andere gebeurtenis is voordoen in gelijke richting; de Slavische en Grieksche volken, voortgestuwd door de beloften van buiten, kunnen opstaan. Bulgaren en Bosniërs, Grieken en Chris- ten-Albaneezendat is te zeggen meer dan twee derden der geza menlijke bevolking, kunnen de worsteling hervatten, onlangs onder nomen door Servië en Montenegro. In deze onderstelling zal de onzichtbare hand van Rusland zich noodwendig doen gevoelen, Grie kenland zal misschien rechtstreeks tusschenbeide tredenen het lot van Turkije wordt weder op bedenkelijke wijze in de waagschaal ge steld, tenzij Oostenrijk het helpe, en een hulp van dezen aard is onvermijdelijk een oorlog met Rusland. Ten slotte is een derde onderstelling niet onwaarschijnlijk. Oos tenrijk, zich latende vervoeren door Magyaarschen invloed, onderneemt, hetzij alleenhetzij met de medewerking van Engeland den strijd tegen Rusland. Hier kunnen de verwikkelingen groot zijn; zij kun nen komen van Italië, dat Triest zal bedreigen; zij kunnen komen van Duitschland, dat Weeneu zal bedreigen en niemand kan ze zelfs bij benadering vooruitzien. Welke is van deze drie onderstellingen, alle aanneemlijk, tegen woordig de waarschijnlijkste? Dat valt moeilijk te zeggen en biedt slechts een middelmatig belang aan, want de politieke gebeurtenis sen volgen nooit een vooraf ontworpen plan. Het doet er weinig toe of er al of niet oorlog zal zijn, hoe de uitslag van dien oor log zal wezen, of er al of niet een opstand in Turkije zal plaats grijpen, door welke gebeurtenissen het aanzien van dien opstand ge wijzigd zal worden dat zijn ongelukkige voorvallen, die den al- gemeenen toestand in geen enkel opzicht veranderen. Deze toe stand komt mij voor duidelijk te zijnTurkije is veroordeeld in een meer of min verwijderde toekomst te verdwijnen en Oostenrijk

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 307