310 val voldoende zijn om aan den maatregel een begin van uitvoering te geven, terwijl dan verder, ter uitbreiding, of bij eene volgende begrooting de gelden kunnen worden aangevraagd, of wel, indien de onmisbaarheid eener onmiddellijke uitbreiding nader mocht blijken, bij een afzonderlijke voordracht, de noodige fondsen zijn aan te vragen. De minister stelt er prijs op, dat een voor de slagvaardigheid van het leger zoo zeer gewichtig beginsel thans worde vastgesteld. Hij stelt zich daarbij ten taak, ernstig te onderzoeken, in hoeverre" de voorgenomen oprichting eener Indische brigade, in verband met de depót-bataillons, wijziging behoort te ondergaan, en tevens welke middelen er toe kunnen leiden om, afgescheiden van dien, de gere gelde uitzending van soldatendie reeds in Nederland een zekeren graad van geoefendheid bereiktente waarborgen." Over de kogelbaan. Men leest in een Pransch blad//Het vraag stuk der kogelbaan kan, uit het praktische oogpunt, in de volgende bewoordingen worden omschreven: Het zwaarste projektiel met de grootste snelheid op den grootsten afstand te zenden met de grootste juistheiden dat om den vijand het grootst mooglijke kwaad te doen. Als het projektiel het grootste gewicht en de grootste snel heid heeft, bezit het de grootste levende kracht, dat is te zeggen, dat het de grootst mooglijke schade aanricht; als het den grootsten afstand bereikt, is dit een kans te meer, die men zich geeft tegen de antwoorden van den tegenstander; eindelijk, de grootste juistheid is uitbreiding van het bloedbad. Niet waar, dat zijn fraaie grond regelen voor een beschaafde natie? Zoolang de volken niet wijs zullen zijn (gelijk men in de taal der diplomatie zegt), kan men die formule niet laten varenen onze toestand van verwonnelingen maakt het ons tot een plicht, niets te verzuimen om het program te volvoeren. In een zoo ingewikkeld vraagstuk moet men de verschillende bestanddeelen afzonderlijk bestudeeren. De uitwerking van een kanon laat zich samenvatten in de dracht. Deze hangt af van de initiale of aanvanklijke snelheiddat is te zeggen van de snelheid van het projektiel bij de monding van het vuurwapenen van den tegenstand der lucht gedurende den loop. Het bestudeeren van deze verschijnselen is begrepen ouder den naam van leer der luiten-kogelbaan.

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 317