311 Men noemt leer van de binnen-kogelbaan het gedeelte der we tenschap, dat de voorwaarden ontleedt, die de aanvanklijke snel heid bepalen, met andere woorden: het ontploffings-vermogen van het kruit, zich uitende door de drukking der gassen. Deze drukking, waarvan de ontwikkeling voor een alledaagschen opmerker oogenblik- kelijk schijnt, is door wetenschappelijke bewerkingen ontleed ge worden en men heeft bevondendat een gegeven bepaalde druk king, die met twee verschillende kruitsoorten een zelfde nuttige uit werking of initiale snelheid voortbrengt, op het vuurwapen niet de zelfde vernielende uitwerking vertoont. Een verbrijzelend brisante kruit en een smeltend fusantekruit kunnen het projektiel op den zelfden afstand werpenhet eerste zal het kanon te gronde richten het tweede zal er in ontploffen op eene wijze, die er het behoud van belooft. Men begrijpt de noodzaaklijkheid van goede proeven om een zoo gewichtige eigenschap op den rechten prijs te stellen. Wij zullen achtereenvolgens handelen over de leer der buiten-ko gelbaan en de leer der binnen-kogelbaan. De leer van de buitenkogelbaan heeft de aandacht van de inge nieurs bezig gehouden sinds de menschen werpwapenen hebben uit gevonden. Wij zullen niet hooger opklimmen dan het wetenschap pelijk tijdvak in de geschiedenis der krachtkunde, waaraan Galilei zijn naam heeft gehecht. De baan van een projektieldat is de kromme lijn, die het in de ruimte beschrijft alvorens het doel te bereiken, is gemakkelijk te bepalen, als men slechts let op het ge raamte van bet verschijnsel; dat is te zeggen, als men slechts re kening houdt van de hoofdbestanddeelendie bij een eerste ontle ding te voorschijn treden. Het genie van Galilei heeft dit eerste vraagstuk opgelost. Een beweeglijk lichaam met zekere snelheid in een gegeven richting ge worpen, daarna onderworpen aan de werking der zwaarte, zoodra het de ziel van het vuurwapen verlaat, beschrijft in het luchtledige een kromme lijndie men parabool noemt. Het onderzoek van de afwijkingen, die het aanwezen van de lucht, waarin het zich beweegt, aan het projektiel doet ondergaan, dat is te zeggen van de werking, algemeen bekend onder den naam van wederstand der lucht, heeft den weetlust der geleerden geprik keld en nog bezit men zelfs geen benaderende oplossing van het vraagstuk. Wij zullen nu de in het werk gestelde pogingen doen kennen.

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 318