314 het oogenblik der proefneming. Hare verhouding tot de eerste wordt bepaald door de telling van het getal slingeringenbegrepen tus- schen de twee vonken van den slinger een bewerking, die met een groote juistheid kan geschieden. De nauwkeurigheid van deze onderverdeeling rust op de onder stelling van het isochronisme of de gelijkheid van duur der slin geringen van de stemvork gedurende een tijdsverloop van twee se- konden. Eindelijk berust de onderverdeeling van de trilling met be hulp van een mikrometrische aflezing op de onderstelling van de een vormigheid der beweging van den cilinder gedurende het tijdsver loop van slechts één trilling. Na lange studiën over het middel om de wijze van opteekenen door een inductievonk te verbeteren, en 11a de onmooglijkheid te hebben erkend langs dezen weg goede uitkomsten te verkrijgenwerd de heer Marcel Deprez er toe geleid, de oplossing te zoeken in de verbetering van de elektromagneten. De onderzoekingen werden gericht op deze twee punten De massa der in beweging gebrachte organen te verminderen, maar daarbij echter de beweegkracht van den elektromagneet zoo groot mooglijk te laten; de vertragingen van het magnetiseeren [aiman- tatioven het ontmaguetiseeren désaimantationzooveel mooglijk te beperken en ze volstrekt standvastig te maken. Hij slaagde er indeze voorwaarden te verwezenlijken met behulp van inrichtingen van merkwaardige eenvoudigheid, en kon elektro magneten doen vervaardigen, die automatisch of zelfwerkend geladen worden en tot 3300 enkele seinen in de sekonde (1650 dubbele be wegingen heen en weer) hebben kunnen geven, zoodat zij de trillin gen van een stemvork hebben kunnen opteekenen. Deze opteekenaars, die een spoor achterlaten op een cilinder, aan welken een regelmatige snelheid wordt medegedeeld van vijf meters, hebben bovendien tachtig malen een stilstand kunnen opteekenen, die bij elke omdraaiing regelmatig werd te weeg gebracht, op hetzelfde punt van den gang van den cilinderzonder dat deze tachtig streepjes te zamen een streepje hebben voortgebracht van meer dan een tiende milimeter dikte. In deze toestellen is de gezamenlijke vertraging van het opschrij ven (een vertraging, die den tijd van de ontmagnetiseering en den tijd der werking van den griflei of aanwijzer [style] in zich sluit) beperkt geworden tot een zesduizeudste van een sekonde, en de cijfers,

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 321