315 die pas vermeld zijn geworden, bewijzen, dat de afwisselingen in deze vertraging minder zijn dan het honderdvijftigduizendste eener sekonde. Het Ministerie van Marine heeft twee chronografen van dit stelsel doen vervaardigen. De eene is bestemd voor de bepaling van de buiten-kogelbaan en slechts voorzien van twee opteekenaars. Hij zal met een nauwkeurigheid, die het tienduizendste van een sekonde be reikt, een onbeperkte opvolging van seinen kunnen geven, beantwoor dende aan de oogenblikkenwaarin een projektiel een reeks van schij ven cadres-ciblesdoorlooptdie minder dan twee meters onderlingen afstand zullen kunnen hebbenhij zal bovendien gemakkelijk te be handelen zijn. De tweede, meer ingewikkeld en voorzien van twintig opteekenaars, is bestemd voor de proeven omtrent de binneu-kogelbaan en de me ting van de afwisselingen in snelheid en in drukking gedurende den loop van het projektiel in de ziel. In dezen toestel zal altijd de snelheid van den cilinder grooter zijnen de elektromagneten zul len voorzien zijn van alle inrichtingen, die hunnen loop kunnen ver snellen en regelenmen zal dan de metingen van het opgeteekende kunnen verrichten met een benadering van een honderdduizendste se konde. Verscheidene vreemde lauden trekken tegenwoordig partij van deze oorsproukiijke toestellendie nog niet ingevoerd zijn bij de Pransche land-artillerie. Wij zouden ons gelukkig achten, zoo dit opstel de aandacht mocht vestigenvan eenige ouzer artillerie officieren, op de vorderingen, die de balistica van hen verwacht. Zij zullen zeker toch niet willen, dat een toestel, door een Pransch ge leerde uitgevondende voornaamste toepassing ontvangt in het bui tenland. In deze opsomming moet men een zeer merkwaardigen toestel van den heer Le Boulengé niet vergeten. Men brengt de meting van de tijdsruimte tusscheu de twee naast elkander geplaatste schijven, die het projektiel doorboortterug tot de meting van de valhoogte van een zwaar lichaam. Ondanks alle beproefde pogingen is het vraagstuk van den weder stand der lucht bij de beweging van de projektielen, gelijk men ziet, nog weinig gevorderd. De uitkomsten, door de praktijk ver worven, zijn: de vervanging van den bolvorm (der kogels) door den spitsboogvormhet gebruik van groeven en de opheffing van de speelruimte, die aan het projektiel een wentelende beweging geven,

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 322