317 achter geplaatste kruit; 3e. de uitwerking na te gaan, op de span ning der gassen in de ziel van een kanon te weeg gebracht door de vermeerdering van de dikte der kruitkorrelsen 4e. de verhouding vast te stellendie er bestaat tusschen de spanning van het ontstoken buskruit en zijn dichtheid. Yoor de volvoering van zijn proeven bediende Rodman zich van een instrument zijner vinding, waarvan het gebruik zich sedert in Europa zeer verspreid heeft. Het bestaat in een zuiger, zich bewe gende in een cilinder, die door een leiding gemeenschap heeft met de ziel van het kanon of het inwendige der vaaswaarin men de bestaande drukking wil meten. Boven den cilinder is de aanwijzer geplaatst, bestaande in een ko peren schijf, waartegen een mes geplaatst is. De drukking van het gas, dat op de basis van den zuiger werkt, doet de naald of priem poitiqonvooruitgaan, die een merk in het weeke koper teekent, en men kan door werktuiglijke middelen de drukking bepalendie noodig is om in het koper zulk een merk achter te laten. In 1871 stelden de heeren Noble en Abel vast, dat de tnaxi- mum-drukking'toe te schrijven aan het kruit van gewone dichtheid, de 6100 dampkringsdrukkingen niet verre overschrijdt. De toestel, door deze ingenieurs gebezigd, is een verbrijzelaar of crusher. Hij bestaat in een stalen trom met schroefmoer taraudêdie een ko peren cilinder ontvangt, welk geplaatst is in een kleine kamer. De ingang der kamer wc^dt gesloten door een beweegbaren zuiger. Als men het kruit ontvonkt, werkt het gas op de basis van den zuiger en perst den cilinder ineen. De hoeveelheidwaarmede de cilinder wordt ineengeperstdient tot kenteeken van de uitgeoefende kracht. Men heeft zorg gedragen, vooraf zoo nauwkeurig mooglijk de verhouding te bepalen tusschen den verbrijzelingsgraad en de drukking, noodig om hem voort te brengen. Vele artillerie-officieren hebben getracht partij te trekken van de eigenschap, gebleken uit de proeven van den heer Tresca, die de vaste lichamen hebbenonder sterke drukkingen weg te stroomen gelijk vloeistoffenten einde de spanning van de gassen te meten, die door verbranding van het kruit ontwikkeld worden. De heeren de Reffye en Pothier hebben een looden cilinder, die vervat was in een proefvat met zuiger, dat in den wand van een kanon was ge schroefd geworden op de wijze van wat men un grain de lumière noemt, aan de werking dezer drukkingen onderworpen. Onder deze

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 324