318 werking vloeit het metaal met een straal, die de gedaante heeft van een afgeknotten kegelin een daarvoor aangebracht kanaal weg. Maar de weekheid van het lood en de gemakkelijkheid, waarmede het stroomt onder matige drukkingenbeperken te zeer de spannin genwaarvan het den maatstaf kan geven, om gebezigd te worden tot bepaling van die spanningenwelke zich onder den invloed van zware kruitladingen ontwikkelen. De heer Morin heeft gemeend, dat het beter was toevlucht te ne men tot het gebruik van metalen, die harder maar bijna even rekbaar en gemakkelijk in nagenoeg zuiveren staat te verkrijgen zijn. Met dit oogmerk heeft hij aan het Conservatoire des Arts et Métiers proeven doen nemen omtrent het wegvloeien van roodkoper en tin met stralen, die den vorm van afgeknotte kegels hebben. Beide metalen hebben werkelijk zeer regelmatige stralen opgeleverd, maar het roodkoper is te weêrstandbiedend dan dat hunne lengte, zelfs onder de sterkste drukkingeu, die men te bestudeeren heeft, een afmeting bereike, groot genoeg om er een genoegzaam juisten maatstaf voor te verschaffen. Het weekere tin schijnt geheel aan deze voor waarde te voldoen. De verkregen stralen groeien in lengte aan, even redig aan de drukkingenmet een regelmatigheid, die toereikende is voor de toepassingen, welke men zich van deze werkwijze kan voor stellen. De heer Morin meent, dat men met een proefvat, voorzien van een tinnen cilinder van 14 millimeters middellijn, de meting van de maximum-drukkingen, welke door de kruitgasseu worden ontwikkeld, kan verkrijgen met een nauwkeurigheid, vrij wat grooter dan de tot heden bereikte, daar elke millimeter lengte der kegelvormige stralen nagenoeg overeen zou komen met 237 kilogrammen drukking op den vierkanten centimeter. Zoo men aan dezen toestel de waarneming van de wet der bewe ging van de projectielen in de ziel der vuurmonden verbindt, meent de heer Morin, dat men het middel zal hebben de studie van de ont wikkeling der gassen veel verder op te voeren. Hij wijst, te dezen opzichte, op een vernuftig instrument, uit gevonden door den heer Ricq, dat de wet der beweging doet kennen, door de gassen medegedeeld aan een stang, voorzien van een zuiger, waarvan de oppervlakte en de massa in een gegeven verhouding staan tot die van het projektiel, en die bijgevolg snelheden verkrijgt, fn bekende verhouding tot die van den kogel. Uit deze graphische wet

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 325