319 der beweging leidt men door bekende methoden die der snelheden en die der versnellingen af, en derhalve de spanningen der gassen. Een dergelijke toestel slaat de heer Morin voor om de wet der vorming van de metaal-stralen te bepalen, wat ons leiden zoude tot de rechtstreeksche kennis van den loop der verbranding of van de ontwikkeling der gasspanningen. Het zou voldoende zijn de kegelvormige ledige ruimte van het proefvat, dat den tinnen cilinder ontvangt, te verlengen met een klein cilindrisch kanaal, waarin met zachte wrijving een stang zou glijden, die bij het begin voortgeduwd zou worden tot de aanraking met dezen cilinder vóór het schot. Ouder de werking van den gasdruk zou deze stang naar buiten worden teruggeworpen, te gelijk met den straal, en een griflei of naald, aan haar buiteneind bevestigd, zou op een chronometischen toestel, gelijk dien van den heer Ricqde wet harer beweging kunnen opteekenendie de wet van de uitstooting der stralen zou zijn. Daar de lengte dezer stralen den maatstaf voor de drukkingen levert zou men dus tevens de intensiteit of grootte dezer krachten hebben den juisten oogenblik, waarin elke kracht zou zijn uitgeoefend ge worden, en bij gevolg de wet harer ontwikkeling. Er blijft ons nog over te spreken over een reeks veel nauwkeuriger instrumenten, die wij te danken hebben aan den heer Marcel Deprez. Wij ontleenen aan een aanteekeuing van den heer Sébert eenige bijzonderheden omtrent deze merkwaardige toestellen. Er bestaanzegt de heer Sébertslechts twee methoden om de krachten te metenin de eene stelt men haar een bekende antagonis tische kracht tegenover, met behulp waarvan men evenwicht met haar tracht te maken; dit is de statische methode, waarop het gebruik van de weegschaal gegrond is; in de andere bestudeert men de uitwerkingen, door de krachten te weeg gebracht op de massa's, waarop zij worden aangewend; dit is de dynamische methode, waarvan men gebruik maakt in de sterrenkuude. De eerste methode levert groote moeilijkheden bij het gebruik op, als de krachten, die men bestudeertsnel afwisselen, want de bewegingen, medegedeeld aan de stoffelijke organen die men verplicht is te bezigen om de antagonistische kracht uit te oefenenmaken het verkrijgen van den voor de meting noodigen evenwichtstoestand moeilijk. Men heeft een voorbeeld van deze zwarigheden in de meting van de drukkingen, ontwikkeld in de cilinders der stoomwerktuigen;

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 326