320 immersmen weet hoezeer de inertie of traagheid der organen stoornis te weeg brengt in de werking van de druk-aanwijzers, zoodra het een machine geldt, die zich met een eenigszins groote snelheid be weegt. De heer Deprez heeft in 1870 een vernuftig middel doen kennen om bij het gebruik van de statische methode de storende uitwerkingen te doen kennendie te wijten zijn aan de massa's van de meet toestellen, en heeft een merkwaardigen aanwijzer vervaardigd voor het opteekenen van de drukkingenontwikkeld in de cilinders der stoommachinesdie met groote snelheid werken. Hij heeft de moog- lijkheid aangewezen, om op de meting van de door de kruitgassen ont wikkelde drukkingen het vruchtbaar beginsel toe te passen, waarop die toestel gegrond was. In 1872 bracht de zee-artillerie twee reeksen toestellen in werking manometers voor het opteekenen van de statische drukkingen geheeten, en vervaardigd naar de aanwijzingen en met de hulp van den heer Deprez. De toestellen der eerste reeks waren met een enkelen zuiger zij moesten dienen om als het ware op den tast en door middel van methodiek herhaalde proeven de maximum-drukkinggedurende de verbranding van het kruit ontwikkeld, te bepalen. In deze mano meters maakte men, als antagonistische kracht, achtereenvolgens ge bruik van stalen veren volgens bet stelsel van Bellevillevan saam- geperst water en eindelijk van saamgeperste lucht. De tweede reeks bevatte slechts éénen zelfopteekenenden mano meter met tien zuigers, die, door een enkele proef, deze zelfde ma ximum-drukking kon geven, of zelfs, met behulp van elektrische teekens, op een bijzonderen chronograaf bijeengebracht, de opeen volging der drukkingen kon doen kennen, in een zelfde punt der kruitkamer ontwikkeld. Met dezen laatsten toestel maakte menals antagonistische kracht, slechts gebruik van de drukking, voortgebracht door saamgeperste lucht. Voor het opteekenen van de elektrische seinen nam men eerst toevlucht tot den chronograaf Schultz, den nauwkeurigsten der bekende chronografenmaar daar zelfs dit instrument onvoldoende werd bevonden, was de heer Deprez verplicht er gewichtige verbe teringen in aan te brengenwaarvan wij reeds gewag hebben ge maakt. Proeven voor de toepassing van de dynamische methode waren

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 327