321 reeds in het werk gesteld geworden door den heer Neuman.. Hij nam slechts de snelheid waarmedegedeeld aan kleine projektielen^ die geplaatst waren in kanalenvolgens de normaal of vertikaal geboord in de wanden van den vuurmond en alzoo voortgeworpen door de kruit- gassen. Deze projektielen werden opgevangen in een balistischen slinger, waarvan de waarneming hunne snelheid bij het verlaten van het' kanaal aangaf; maar aan den eenen kant gedoogde deze werk wijze niet, de lengte van den loop te doen afwisselengedurende welken elk projektiel onderworpen was aan den invloed der gassen, en aan den anderen kant bleken de uitkomsten verkeerd te zijn omdat de werking der gassen nog op de projektielen werd uitgeoe fend na het verlaten van de kanalen. De heer Deprez heeft twee verschillende middelen gebezigd om de wet der beweging van den zuiger, die aan de werking der kruit- gassen onderworpen iste bestudeeren. Volgens het eene laat men aan den zuiger slechts een volstrekt bepaalden loop, waarna men zijn beweging doet ophouden, en door een vernuftige handelwijs bepaalt inen de snelheid, verkregen op het oogenblik, waarin Se stilstand begonnen is. De loop kan bovendien naar welgevallen geregeld wordenzoodat men in staat wordt gesteld, met behulp van een methodieke reeks proeven de opeenvolging der drukkingenin een punt der ziel ont wikkeld, te bepalen. De heer Deprez heeft aan den toestel den naam van versnellingsmeter accéléromelregegeven omdat hij rechtstreeks de ver snellingen moet meten aan den zuiger medegedeeld door de kruitgassen. In den anderen toestel wordt de zuiger gedurende een veel groo teren loop vrijgelaten, en deze zuiger draagt een tabel, waarop een bijzonder orgaan of onderdeel, op het oogenblik van het schot, een kromme lijn teekent, bestemd om de wet der beweging te doen kennen, die aan den zuiger wordt medegedeeld door de kruitgassen. De heer Deprez noemt dezen toestel versnellingswijzer accéléro- giaphe), omdat de aldus geteekende kromme lijn de versnellingen doet kennenop elk oogenblik aan den zuiger medegedeeld. Deze twee toestellen zijn in 1874 beproefd geworden in de gie terij van Nevers, op een kanon van zwaar kaliber. Zij gaven beiden voortreffelijke uitkomstenen er werd een reeks schietproeven onder nomen om volledig de beste voorwaarden tot hun gebruik en de bij zondere inrichtingendie bij de vervaardiging behooren te worden in gevoerd vast te stellen.

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 328