Wij wenschen, dat deze toestellen bij de schietoefeningen ter be schikking van de officieren gesteld en in hunne handen vruchtbare werktuigen tot arbeid mogen worden." 24 Januari, 1877. C. Desertien hij het Dngelsche leger iu 1876. De Engelsche re geering, die zoo vaak getoond heeft, in het ware belang van den staat, de publiciteit voor te staan, maakte in het begin van dit jaar evenmin bezwaar, een officieel verslag over de desertiën bij het le ger, in het afgeloopen jaar, uit te geven. Daaruit blijkt, dat het aantal desertiën het verbazende cijfer van 7759 heeft bereikt. Se dert eenige jaren bedraagt in Engeland het aantal desertiën per dag gemiddeld 20 en het Britsch politieblad van 31 December 1876 be vat de namen van niet minder dan 254749 deserteurs! Tegen den tijd, dat de aauvullingstroepen gewoonlijk uit Engeland naar de Oost-Indische koloniën worden gezonden meestal in de herfst en den winter hebben de meeste gevallen van desertie plaats. Dit wordt toegeschreven aan den tegenzin, dien vele soldaten hebben om in de koloniën te dienen. Tuut comme chez nous. //Per maand aan desertiën gemiddeld een bataillon te moeten verliezen", leest men in den //Standard" van 2 Januari 1877, waaraan bovenstaande me- dedeelingen uit het nummer van 1 Januari t. v. zijn ontleend //is wat al te kras." Men moet daartegen strenge maatregelen nemen, wordt er natuurlijk van alle kanten gezegd. Het probate middel daartoe heet algemeene dienstplicht te zijn. Bovenstaande cijfers vergelijkende met hetgeen de statistiek ons bekend maakt van. de desertiën in het Indische leger, dan behoeft Nederland zich weinig te verhoovaardigenen wordt het ook tijd, dat onze regeering op maatregelen bedacht zijom het deserteeren van de vele vreemde Europeanen die tot het Indische leger behoorenzoowel in Neder land zelf als in Indië, strenger tegen te gaan. Oogziekte der pupillen te Gomhong. Herhaaldelijknu eens in meerdere, dan weer in mindere mate, worden onze jeugdige pupillen te Gombong door eene granuleuse oogontsteking geplaagd. Onlangs heeft die oogziekte zich weder voorgedaan, ten gevolge waarvan een 322

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 329