324 hunne zorg toevertrouwde weezen werden aangetroffen. De heer Do- ijer heeft aan die uitnoodiging gehoor gegeven en alle weezen daar onderzocht. Wat heeft dat onderzoek-geleerd Dat de oogziekte, die in 1872 heerschte in het H. G. weeshuis te Leiden, dezelfde was die in hetzelfde jaar heerschte in het weeshuis der nederlandsch-hervormde gemeente te Amsterdam, en dezelfde die in 1860 heerschte te Veen- huizen en Ommerschans. Volgens onderzoek van de heeren Drs. Gunning en Zeeman te Amsterdam, waren er van de 492 weezen 165, dat is 33.5 pCt., aan hetzelfde ooglijden onderhevig; volgens waarneming van Dr. Doijer te Leiden, van de 213 weezen 170, dus 79.8 pCt.in Ommerschans 15 pCt., en in Veenhuizen in de weezen- gestichten 34 pCt. De weeshuizen, vooral dat te Leiden, zijn dus het ongunstigst. Het oordeel van Dr. Hulshof!' over het H. G. weeshuis te Leiden luidt als volgt: //De hoofdoorzaak der oogziekte zoek ik in het weeshuis zelf, met zijn bedorven bodem, zijne be dorven lucht, zijne gebrekkige of onmogelijke ventilatie, met zijne gesloten slaapkamers en zijne ophooping van mensehen in te kleine ruimte, terwijl als bijkomende oorzaken in aanmerking komenonrein waschwater, vuile handdoeken, slecht drinkwater en daarmee toebe reid brood, de brandende zon in de eetzaal gedurende den maaltijd." Regenten van dit weeshuis hebben na dit.rapport vele verbeteringen aangebracht. Het oordeel van de heeren Gunning en Zeeman is //dat inrichtingen, waarin vele personen bijeenleven, gevaar voor het ontstaan van die ziekten opleveren." Ik zou over dit gedeelte, den allernoodlottigsten invloed der weeshuizen op de gezondheid, zeer veel kunnen zeggen, maar verwijs allen, die nog meer omtrent deze zaak willen weten, naar de //Bijdragen tot de kennis van den ge zondheidstoestand der weeshuizen in Nederland," door Dr. W. M. Gunning en Dr. J. Zeeman. Traktementen en indemniteiten bij hei leger in de Vereenigde Staten. Volgens //La Belgique Militaire" bedragen de jaarlijksche trak tementen van de officieren der verschillende graden in de repubjikeinsche armee als volgt: Generaal Luitenant-Generaal Generaal-Majoor Brigadier-Generaal 10000 dollar's. 8000 6000 5000

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 331