326 waar zij 15 dollar's bedraagt. In elk geval mogen de traktementen der subalterne officiereu door de verschillende indemniteiten nooit meer dan 5000 dollar's in het jaar bedragen. Keuring van officieren vóór dat zij te velde worden gezonden. Mindere militairendie voor eene expeditie worden bestemdmoeten eerst eene keuring ondergaan van den officier van gezondheid, be last met den garnizoensdienst. Voor te velde trekkende officieren be staat die bepaling niet. Ten onrechte naar mijne meening. Wel is waar kunnen die officieren, zoo zij de eene of andere ziekte onder de leden hebbenzelf het verzoek voor eene zoodanige keuring doen maar dit wordt nu eenmaal nooit gedaan. En volgens mijn oordeel ten rechte. Zoolang het eergevoel bij den officier hoog ontwikkeld moet blijven, zoolang zullen de feiten zich ook hoogst zeldzaam voordoen, dat hij zich aan eene expeditie onttrekt, wanneer zijn korps op het punt staat, te velde te gaan. Hoe ziek overigens, hij zal nooit achterblijven maar zijne kameraden volgen, tenzij hem dit door zijn kompagnies- of bataillonskommandant uitdrukkelijk verboden wordt. Hij doet dat, ter voorkoming van alle mogelijke minder vleiende insinuatiën omtrent zijn persoon. Maar mag men het daarop laten aankomen Zijn alle ziekten uitwendig door een korpskommandant te herkennen P Niets is voor het belang van het individu, en ook van het Gouvernement zelf, schadelijker dan een of ficier met een ondermijnd gestel te velde te zenden. Een gezond lichaam is zeker het eerste vereischte voor een officier, die op ex peditie wordt gezonden; het verhoogt de opgeruimdheid, welke voor al te velde zoo noodig is. Zwakke en ziekelijke gestellen bezoeken spoedig, na aankomst te velde, de ambulances, vullen die noodeloos, belasten anderen met meer werkzaamheden en jagen het Gouverne ment op groote onkosten, vooral voor het transport. De gevallen zijn niet zeldzaam, dat b. v. een officier, na slechts veertien dagen of eene maand op het terrein des oorlogs van Atjeh te hebben doorge bracht, voor eene ziektedie vooraf kon worden verwachtvan daar reeds moest worden geëvacueerd. Indien men eens berekende wat het Gouver nement voor de weinige diensten welke het van zulk een officier te velde had, alleen aan den overvoer per stoomschip heen en weer heeft moeten betalenis de vraag gewettigdof voor de toekomst 's Lands gelden niet beter besteed zouden kunnen worden door strenger te doen toeziendat

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 333