niet anders dan goed gezonde officieren even als gezonde solda ten te velde worden gezonden. In zoo vele opzichten lijdt het leger onder de bezuinigingswoede van het Gouvernement, maar in dit opzicht laat men toe, dat 's Lands gelden letterlijk vermorst worden. Waarom gaat men dit niet tegen, door ook de te velde trekkende officiereneven ais de mindere militairenvóór hun ver trek aan eene keuring te onderwerpen? Voornamelijk bij geheime ziekten, die het individu vooral te velde zoo déprimeeren en inden waren zin des woords onslagvaardig maken, maar soms vooral door jeugdigé personen uit een misplaatst gevoel van schaamte verzwegen worden, zou die keuring zeer heilzaam wezen. Eischen van goederen ten behoeve van het Indische leger door tusschenkomst van het ministerie van koloniënHerhaaldelijk is door de Indische regeering de mogelijkheid aangetoond geworden, om een groot gedeelte van de jaarlijksche eischen van goederen voor het leger niet meer in Nederland of Europa, maar in Indië zelf te be stellen. Voor die artikelen, waarvan de mogelijkheid gekonstateerd werd, zouden bij dezelfde kwaliteit de eenheidsprijzen tevens goed- kooper of althans even goedkoop zijn als in Europa, waardoor dan nog de prijzen voor vracht enz.zouden worden uitgewonnen. Te vergeefs werd dit echter tot dusver gedaan. De redenen van dat hardnekkig verzet tegen de goede bedoelingen van de Indische regeering, bedoelingen die zoo opvallend zijn, daar ze vermindering der jaarlijksche uitgaven voor het leger beoogen, de redenen zijn gemakkelijk te gissen. Bevordering der nationale industrie is eene leuze, die onder de tegenwoordig bestaande stelsels van handel, scheepvaart en nijverheid heeft uitgedienden niet meer als motief voor de vreemde handelwijze van de regeering in Nederland kan dienen. In zijn //Staat der Nederlandsch Oost-Indische Bezittingen" vermeldt de oud-gouverneur-generaal Daendels op bladz. 89 en 90dat de Oost-Indische armee in 1811 p. m. 19000 man sterk was, geheel op Europeesche wijze ingericht. //De kleeding en uitrusting der armee" zoo leest men//is geheel op het eiland Java geschied, zonder dat daartoe goederen uit Europa benoodigd waren. Het linnen werd te Samarang en Djocjo- earta geweven en geverwd; het lederwerk werd te Souracarta en te 327

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 334