34 tal gewezen onder-officieren noodig voor den landweer, de reserve en den landstorm, Het is daar noodig, dat zooveel mogelijk onder officieren gevormd worden, maar niet, dat men ze zoolang mogelijk in dienst houdt. Van daar, naar onze meening, de Civil- Versorgungs- Sclieine. De wettelijke diensttijd is daar overigens slechts drie ja ren, en men zoekt zijne onder-officieren liefst niet onder hen, die nog geen drie jaren dienst hebben, doch verbindt liever bijzondere voordeelen aan een reëngagementwaardoor men onder-officieren erlangt, die eerst gedurende geruimen tijd geleerd hebben, soldaat te zijn. Evenmin kan men eene vergelijking maken met het Nederlandsche leger. Vrijwilligers zijn daar slechts in kleinen getale, de militie blijft slechts korten tijd onder de wapens. Men moet dus wel zeer bijzondere voordeelen aanbieden aan hen, die vrijwilliger willen wor den en alzoo voornamelijk het kader zullen samenstellenmen moet den man toeroepen: verlaat gerust de burgerbetrekking, die gij nu hebt; wanneer gij 12 jaren in het leger gediend hebt, zullen wij zorgen dat wederom eene voor u openstaat. Doch ons leger bestaat geheel uit vrijwilligers. Een lokaas voor de onder-officieren alleen zou geen doel treffenwant het groote deel der manschappen bereikt dien graad niet. Daarentegen dient hier het toegezegd pensioen na twaalf-jarigen dienst als middel om vrijwilligers te verkrijgen; een middel, dat op den duur zeker goede vruchten moet dragen. Doch de positie-zelve der onder-officieren is thans zoodanig, dat zij haar licht kunnen verbeteren buiten het leger. Een adjudant-on der-officier verlaat soms den dienst, om in eene particuliere betrek king 100 a 150 gulden tractement per maand te kunnen verdienen. Dit ware o. i. te voorkomen. Wij hebben er reeds vroeger op gewezen, dat de adjudanten-on- der-officier, dienstdoende officieren, te laag betaald werden. Wij zouden willendat deze categoriein aantal nog uitgebreid b. v. tot een per kompagnie betrekkelijk ruim werd bezoldigd200, per maand, in plaats van f 2,50 per dag zooals thans, benevens een goed pensioen na twintig-jarigen dienst zou niet te veel zijn indien men daardoor een onbezorgd leven, eene zekere positie in de maat schappij aan een aantal onder-officieren bezorgde. De degelijke, goed oppassende onder-officieren zouden daardoor in dienst blijven, zeker als ze zouden zijn, ook eens den rang van adjudant-onderofficier dd. officier te kunnen erlangen. En zoodanige regeling kost geen

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 37