38 wijl zij daarentegen vellen van het Bijblad vulden met beschouwin gen over eene onmogelijke //Indische brigade" Ook zonder hun protest bleek intusschen dadelijk de onbruikbaar heid, of althans de gebrekkigheid van onzen staf. Heeft de nieuwe organisatie thans de verschillende gebreken van de oude opgeheven? O. i. slechts voor een klein gedeelte. De formatie van het hoofd bureau is eenigszins uitgebreidde chefs van de staven in de mili taire afdeelingen zullen voortaan tot den generalen staf beiiooren en de Indische stafschool vervalt. Overigens zijn er verschillende kleine wijzigingen in de oorspron kelijke organisatie gebracht, die voor zooveel noodig hieronder ter sprake komen. De reorganisatie van 1876 berust op de overweging, //dat eene degelijke, wetenschappelijke opleiding een hoofdvereischte is voor den stafofficier, en dat tot zoodanige opleiding met vrucht kan wor den partij getrokken van de (Nederlandsche) krijgsschool", zoodat het beginsel der opleiding van de Indische stafofficieren in Indië //behoort te worden losgelaten." In den jaargang 1875 (blz. 469) hebben wij aangetoond, waarom aan de opleiding in Indië naar onze meening de voorkeur moest worden gegeven. Nu in een andere zin is beslist, moet die beslis sing geëerbiedigd worden, en het is ons voornemen niet daarop nog terug te komen. Doch wij moeten protest aanteekenen tegen de later, blijkens de dagbladen, door den (afgetreden?) Minister gege ven toelichting: //dat de werkelijk zeer afmattende inspanning van den geestdie men moet vorderen van instructeurs en leerlingen beter in een koel klimaat dan in de tropische luchtstreek op den duur kan worden volgehouden." Monitor, een van de Indische officieren die werkt en studeert, ook in de warmte, zegt Indische militaire belangenblz. 192) dat //wie niets anders in Indië te doen heeft dan te studeeren, waarlijk niet te beklagen is". En Monitor heeft groot gelijk. Wij willen gaarne toegeven, dat Indië naar verhouding minder resultaten van abstracte studiën le vert dan Nederland; maar wij zoeken de oorzaken daarvan veeleer in den drukkeren dieust, die hier minder tijd laat. Er wordt in Indië over 't algemeenzoo door civile ambtenaren als door officieren en particulieren, hard gewerkt, veel meer dan de//tropische luchtstreek" zou doen vermoeden.

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 41