39 De //werkelijk zeer afmattende inspanning van den geest"hoe veel maanden per jaar, hoeveel uren per dag zouden onze leerlingen dan moeten studeeren? Zouden zij dan ook niet hunne studiën moeten afwis selen met paardrijden, met detacheering bij verschillen troepenkorpsen Wanneer wij letten op de resultaten van het middelbaar onder wijs in Indië, wanneer wij rondom ons een aantal mannen waar onder, tot korten tijd geleden, den tegenwoordigen Minister van Koloniën zeiven zien, die //de inspanning van den geest" jaren lang met dezelfde energie weten vol te houdendan meenen wij het recht te hebben, de juistheid van 's Ministers toelichting te betwis ten, en eerder te denken aan eene zuiuigheidsredenwant twee hoogere krijgsscholen kosten meer dan een. Men kon in Indië geene instructeurs voor de stafschool bekomenomdat men hunne positie in geen enkel opzicht aanlokkelijk wilde maken; nietomdat het te warm is voor inspanning en studie. Te eerder komen wij op tegen de gewraakte zinsnede, omdat men op denzelfden grond ook het Indisch middelbaar onderwijs wel we der naar Europa kan terugvoeren; er is toch geen reden om te on derstellen, dat krachtige mannen van 20- tot 30-jarigen leeftijd de //inspanning van den geest" minder goed kunnen verdragen dan de Bataviaasche of Soerabajasche hoogere-burger-scholierenDie zin snede raakt dus het algemeen belang; zij raakt nog het militair be lang, want zij zal, wanneer zij in Nederland beaamd wordt, de op richting eener kadettenschool in Indië het eenige middel om ons officierspersoneel op den duur naar behooren, dus zonder ver lichte examens en dergelijke hulpmiddelen, voltallig te houden nog jaren lang kunnen tegenhouden. Maar reeds 50 jaren geleden heeft de eerste inrichting van middelbaar onderwijs de militaire school te Samarang niettegenstaande de //tropische luchtstreek" waarin zij geplaatst was, schitterende resultaten afgeworpen. De namen ha- rer oud-leerlingen, van den luitenant-generaal De Brauw en den gene- raal-majoor Meis, zijn bij het Indische leger nog niet vergeten. Zij, die tot de beste der Indische officieren hebben behoordhebben reeds jaren geleden het bewijs geleverd dat eene opleiding tot officier in Indië goede resultaten kan geven. Hunne nagedachtenis bevat een pro test tegen de meenipg, dat het tropisch klimaat verlammend op de hersenen werkt In de lormatie is thans een kolonel, chef van den generalen staf

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 42