40 opgenomen. Wij betreuren het, dat ook hier weder de algemeen bekrompenheid der organisatie vau het Indische leger is toegepast, en alle elasticiteit in de rangen wordt gemist. Ware het niet doel matig geweest, te bepalen, det de chef van den generalen staf ook kan zijn generaal-majoor? Men had dan ruimer keuze gehad, en bovendien de mogelijkheid behouden, om den kolonel, chef, bij zijne bevordering tot generaal-majoor in zijne betrekking te doen conti- nueeren. Thans zal zich, vroeg of laat, weder het geval voordoen dat een uitstekend chef moet vervangen worden, terwijl men hem gaarne zou wenschen te behouden. In Nederland was jaren lang een luitenant-generaal chef van den staf. Trouwens, bij vergelijking der formatiën van den generalen staf in Nederland en in Indië komt het algemeen bekrompene onzer or ganisatie weder duidelijk uit. Men heeft: in Nederland in Indië generaal-majoor 1 kolonel11 luitenant-kolonels. 31 (of 2) majoors32 (of 1) kapiteins1114 Totaal .2018. De cijfers spreken; echter doen wij het volgende nog dienen als, toelichting. Als chef van den staf in de 4 militaire afdeelingen op Java en Sumatra's Westkust zullen voortaan, volgens de nieuwe organisatie, mede officieren van den generalen staf worden geplaatst. Deze maat regel zou goed zijn, indien de formatie toeliet, dat zij iets meer konden doen dan schrijfwerk op het bureau van den afdeelings-kom- mandant; nu heeft hij o. i. weinig nut, want het stafwerk zal, ten gevolge der omstandigheden, bijzaak blijven. In Nederland heeft men, bij elk den 4 divisiën infanterie, een luitenant-kolonel of ma joor als chef van den staf, en een kapitein als adjunct-chef. De militaire verkenningen zijnbij de zooveel grootere uitgestrekt heid en de mindere bekendheid van onze bezittingenen bij de veel grootere moeilijkheid van het op te nemen terrein, in Indië onte genzeggelijk van veel meer gewicht en omvang dan in Nederland. In het moederland telt echter de organisatie (volgens het officiers boekje van 1876) een luitenant-kolonel, chef der topografische in-

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 43