51 kens het vorenstaande, door de Koninklijke Militaire Akademie het best gewaarborgd. Wat de artillerie betreft, werd in overleg getreden met de Departe menten van Oorlog en Marine. Door tusschenkomst van het eerstge noemde zijn onlangs 5 artillerie-officieren van het Nederlandsche le ger voor 5 jaren bij het Indische gedetacheerd. De zware diensten, die door incompleet van het corps nu reeds van de marine officieren moeten gevorderd wordenverzetten zich tegen de verwe zenlijking van het denkbeeld, om voor adelborsten lste klasse en lui tenants ter zee 2<Je klasse de gelegenheid open te stellen tot overgang bij de artillerie van het Indische leger. Het voornemen bestaat om de gratificatie te verhoogendie aan artillerie-officieren bij hunne aanstelling wordt toegekend. Niet minder bezwaren blijft de completeering van het corps offi cieren van gezondheid opleveren. Hoewel het zich laat aanzien dat de opleidingscursus te Amsterdam (1) na verloop van eenige jaren eene rijkere bron tot aanvulling zal zijn dan thans, blijft voor het oogenblik de behoefte aan militaire geneeskundigen zeer groot. Middelen om hierin te voorzien werden herhaaldelijk beproefd, maar alle bleken te kort te schieten. Wel mocht het gelukken 23 vreem delingen voor dien tak van dienst te winnenmaar het Nederland sche element werd slechts met enkele personen versterkt. Op nieuw is in Juni jl. in overleg getreden met den inspecteur van den ge neeskundigen dienst der landmacht, en o. a. het denkbeeld ter sprake gebracht om de hulp van civiele geneesheeren bij de verpleging van het Nederlandsche leger in te roepen en zoo doende krachten be schikbaar te krijgen ten behoeve der Indische armee. Door den in specteur is aangetoond dat dit denkbeeld niet uitvoerbaar was; hij waarschuwde tevens voor te ruime uitzending van vreemde genees kundigen en gaf eenige middelen aan die naar zijn oordeel bij Ne derlandsche jongelieden meer lust voor den militairen geneeskundigen dienst zullen doen ontstaan. Een onderzoek dienaangaande is aau- haugig. In de opleiding der militaire apothekers werd eenige wijziging ge- (1) Op 1 Juli 1876 waren te Amsterdam voor den Indischen militairen genees kundigen dienst in opleiding 125 studenten, waarvan vermoedelijk een lOtal in den verderen loop van het jaar tot officier van gezondheid der 2de klasse kunnen worden aangesteld. Voor het toelatingsexamen van dit jaar zijn 20 plaatsen opengesteld.

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 54